Prawdą jest, że żadne rozwiązanie nie jest do końca idealne, wszystko ma swoje mocne i słabe strony. To samo dotyczy domu z drewna, dlatego tak ważne jest, aby znać obie strony medalu.
Wybór drewnianego domu: podjęcie świadomej decyzji
Często bywa tak, że przy podejmowaniu decyzji podchodzimy do niej zbyt emocjonalnie. Dlatego, ważne jest, aby wybierając swój przyszły dom kierować się zdrowym rozsądkiem – tylko wtedy możliwe jest odpowiednie podejście. Aby ułatwić podjęcie decyzji, poniżej przedstawione zostały zalety i wady drewnianego domu:
Dom z drewna plusy:
- Energooszczędność
Domy z drewna szczycą się niezwykłymi właściwościami izolacyjnymi. Bardzo ważną cechą drewna jest to, że potrafi gromadzić pęcherzyki powietrza w swojej strukturze, dzięki czemu chroni wnętrze budynku przed niskimi temperaturami zimą oraz wysokimi temperaturami latem. To natomiast, skutkuje wysoką energooszczędnością oraz niższymi rachunkami za prąd.
- Niska cena
Prawda jest taka, że drewniane domy są konstrukcją na każdą kieszeń. Jednym z powodów jest to, że drewno jest materiałem łatwo dostępnym – ten naturalny surowiec jest pozyskiwany lokalnie. Ale to nie wszystko, ponieważ na niską cenę drewnianych domów ma również wpływ ich szybki proces budowy, który jest możliwy dzięki niezwykłej lekkości drewna.
- Estetyczność
Nie tylko cechy praktyczne domów z drewna są godne podziwu. Te niezwykłe konstrukcje mogą się również pochwalić mnóstwem walorów estetycznych. Różnorodne odcienie oraz głębia słojów drewna sprawia, że jest ono niezwykle piękne.
- Przyjazność dla środowiska
Jako jedyny materiał budowlany, drewno nie jest szkodliwe dla środowiska. Ten naturalny surowiec zapobiega emisji dwutlenku węgla do atmosfery, ponieważ posiada zdolność do jego pochłaniania. Ponadto, drewno jest surowcem odnawialnym, co znaczy, że zasób tego materiału może być odbudowany.
- Wszechstronność
Drewno jest niezwykle uniwersalnym materiałem, z którego może powstać praktycznie wszystko. Może to być konstrukcja nośna, materiał wykończeniowy lub okładzina zewnętrzna. Ponadto, drewno jako materiał budowlany można łatwo przystosować lub ponownie wykorzystać. Dobrze nadaje się do modernizacji, a systemy drewniane można stosunkowo łatwo zdemontować i wykorzystać w inny sposób.
Dom z drewna minusy:
- Warunki pogodowe
Drewno jest surowcem naturalnym, dlatego fakt, że jest podatne na zmiany pogodowe jest całkowicie uzasadnione. Takie czynniki jak: nadmierne promienie słoneczne, obfity deszcz czy silny wiatr mają bardzo niekorzystny wpływ na drewnianą strukturę. Prowadzą m.in. do nieodwracalnych uszkodzeń takich, jak: utrata koloru, pojawiania się pęknięć, czy też pleśni.
- Nieustanna konserwacja
Prawda jest taka, że drewno jako surowiec naturalny wymaga stałych prac konserwacyjnych, co jest niezwykle czasochłonnym zajęciem. Drewniane domy muszą być poddane stałej obserwacji oraz opiece, żeby były w jak najlepszej kondycji, ponieważ to wpływa na ich długowieczność. Do wspomnianych czynności należy: regularne malowanie, bejcowanie; coroczne mycie drewnianej elewacji; czy kontrola przepływu i odpływu wody.
Podsumowując, domy z drewna są nie tylko niezwykle szybkie i łatwe w budowie; ekonomiczne i energooszczędne, ale również przyjazne dla środowiska. Jednak, pomimo wielu zalet drewna, nie jest ono całkowicie niezawodnym materiałem budowlanym. W niektórych przypadkach użycie cegły i betonu może okazać się lepszą opcją. Wynika to z faktu, że drewniane domy są podatne na różnego rodzaju szkodniki (owady, warunki atmosferyczne), przez co wymagają stałej obserwacji oraz systematycznej konserwacji.