Pies przestał być już tylko obrońcą, czy zwierzęciem pilnującym posesji w zamian za budę, trochę wody i resztki ze stołu swoich właścicieli. Dzisiaj coraz więcej ludzi jest świadomych, że każdy pies – czy to typowo obronny, czy kanapowe maleństwo – potrzebuje odpowiedniej jakości życia.

Duże, czy małe potrzeby?

To nie jest tak, że mały pies potrzebuje mniej niż duży – może to odnosić się co najwyżej do ilości jedzonej karmy. Każdy czworonożny przyjaciel człowieka wymaga tyle samo uwagi, opieki i miłości ze strony swoich opiekunów. To wszystko bowiem składa się na odpowiedzialność za zwierzę. Dobrze zaopatrzony sklep zoologiczny zapewni wszystko to, co niezbędne dla codziennej wygody zwierzęcych pupili. Można tu więc kupić odpowiedniej wielkości posłanie, naczynia na jedzenie i picie, zabawki, smycze, kagańce, klatki do transportu, akcesoria do pielęgnacji sierści oraz karmy i przynajmniej niektóre rodzaje suplementów diety.

Dlaczego odpowiednie jedzenie jest tak ważne?

U zwierząt jest podobnie jak u ludzi – potrzebują one konkretnej ilości poszczególnych składników odżywczych, aby rosnąć, rozwijać się, być aktywnymi i po prostu utrzymać się przy życiu oraz nie chorować. Jeśli zapytać, co powinien jeść pies, większość od razu powie, że mięso. Oszem, powinien to być główny składnik psiej diety, ale wcale nie jedyny.

Dobra karma dla psa

Na opakowaniu karmy jest zwykle napisane co zawiera i w jakiej ilości. Kolejność składników jest ułożona począwszy od tych, których jest najwięcej do tych, których jest tu najmniej. Czytając skład karm z różnych półek cenowych, można dostrzec często dość wyraźną przepaść między ilością najważniejszych komponentów, czyli tych pochodzenia zwierzęcego: mięsa i tłuszczów. A powinno być ich ponad 50%. Reszta to warzywa i owoce oraz zboża.

Czasem trzeba karmić konkretnego pieska karmą weterynaryjną. Dzieje się tak, gdy czworonoga dotknęła jakaś choroba, np. w obrębie układu pokarmowego. Weterynaryjne karmy specjalistyczne mogą mieć inny stosunek poszczególnych składników odżywczych niż zwykłe karmy, a czasem zawierają też konkretny komponent leczniczy. Jednak ich stosowanie oraz ilość powinien zalecić weterynarz po przebadaniu psa i postawieniu trafnej diagnozy. Jeśli pies nie potrzebuje specjalistycznego żywienia, dobrze żeby miał zapewnioną karmę dobrej jakości, z właściwymi proporcjami wszystkich niezbędnych naturalnych składników odżywczych. Zapewni mu to odpowiedni stan ogólny na co dzień.

Dobre karmy proponują też profesjonalne internetowe sklepy zoologiczne, oferujące szybką dostawę zamówionych artykułów. To spora wygoda zwłaszcza przy zakupie największych opakowań suchych karm. Zawierają one nawet kilkanaście kilogramów produktu, są więc ciężkie. Paczka trafia prosto do domu klienta, który nie musi martwić się przewozem ogromnej torby ze sklepu pod własne drzwi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj