Niezależnie od tego, czy jesteś rodzicem młodego amatora piłki nożnej, trenerem, który otworzył własną szkółkę piłkarską, a może sam postanowiłeś rozpocząć przygodę z piłką nożną – odpowiednio dobrany strój do gry to podstawa. Jego wybór to niezwykle ważna decyzja. Chcesz wiedzieć, na co zwrócić uwagę kupując stroje piłkarskie? Czytaj dalej – wyjaśnimy Ci to w kilku prostych krokach!

Krok 1: Określenie niezbędnych elementów stroju piłkarskiego

Podstawowe elementy stroju piłkarskiego to oczywiście: koszulka, szorty, getry i korkotrampki. Na dalszym planie znajdują się: dresy, bielizna termoaktywna i kurtka piłkarska. Jeśli chodzi o ochronę to warto zainwestować w nagolenniki. Oczywiście dla gracza na pozycji bramkarza niezbędnym elementem będą rękawice bramkarskie.

Krok 2: Wybór rozmiaru

Właściwe dopasowanie stroju piłkarskiego jest niezbędne. Koszulka musi być wystarczająco luźna, aby umożliwić Ci swobodne poruszanie się, ale nie na tyle luźna, abyś zaczepiał o innych graczy walcząc o piłkę. Spodenki piłkarskie nie mogą ograniczać ruchu nóg, ale też nie powinny spadać z ciała. Natomiast getry piłkarskie powinny być wystarczająco długie, abyś mógł bez problemu zakryć nagolenniki i wystarczająco grube, aby zapewnić stopom minimalną ochronę.

Ostatnią rzeczą, którą powinieneś się sugerować, jest rozmiar widniejący na metce ubrania. Firma firmie nierówna! To, co u jednych będzie standardową „L” u innych może okazać się skromną „S” lub sporym „XL”. W takim przypadku (szczególnie jeśli zdecydujesz się na zakupy online) najlepiej zapoznać się z tabelą rozmiarów umieszczoną na stronie sklepu.

Na swojej drodze możesz spotkać sklepy oferujące komplety piłkarskie. Jednak ze względu na to, że każdy ma inną sylwetkę lepiej wybrać sklep taki jak np. https://zina.pl/odziez/stroje-pilkarskie, gdzie bez problemu stworzysz swój własny zestaw.

Krok 3: Rodzaj materiału i wykończenie

Piłkarze nożni, jak wszyscy sportowcy zarówno podczas treningu, jak i meczów, ciężko pracują i… Pocą się. Upewnij się, że wybrany przez Ciebie zestaw ubrań piłkarskich jest wykonany z materiału odprowadzającego wilgoć – zapewni to wysoki komfort podczas użytkowania. Dobrze jest też upewnić się, że stroje zachowają swój kolor, ponieważ będą wymagały częstego prania.

Staraj się unikać ubrań z szorstkimi metkami, źle wykonanych, z postrzępionymi czy krzywo wykonanymi szwami. Taka odzież będzie jedynie uwierać i drażnić skórę, uniemożliwiając skupienie na grze.

Podsumowując

Na przestrzeni wieków stroje piłkarskie przeszły wiele zmian – początkowo wszyscy zawodnicy nosili białe koszule i długie spodnie, a jedyne co rozróżniało rywalizujące drużyny, to kolory czapek. Dzisiejsze komplety składają się z koszulki z krótkim rękawem w barwach klubu, lekkich i wygodnych szortów, wysokich skarpet na ochraniaczach na piszczele i korków piłkarskich. Ponieważ piłka nożna jest sportem, w którym liczy się pełna swoboda ruchu, stroje piłkarskie muszą być wygodne, a także powinny zapewniać odpowiednią wentylację. Jeśli te podstawowe warunki nie będą spełnione będziesz odczuwał zmęczenie, dyskomfort, a gra i treningi przestaną Ci sprawiać przyjemność.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here