Kuchnia to miejsce, w którym każdego dnia spędzamy wiele czasu. Powinna być zatem nie tylko ładna, ale również praktycznie urządzona. O czym nie można zapomnieć zaczynając urządzanie kuchni?

Wygodny rozkład mebli kuchennych

Urządzanie kuchni wbrew pozorom nie jest takie trudne, na jakie może wyglądać. Wystarczy pamiętać o paru ważnych zasadach, by stworzyć wygodną przestrzeń kuchenną i to samodzielnie.

Pierwszym krokiem do stworzenia praktycznej kuchni jest zaplanowanie ułożenia mebli. Ważna jest ich ilość, wielkość i rozmieszczenie. Początkowo dobrze jest zaplanować umiejscowienie podstawowych elementów, a więc sprzętu – lodówki, piekarnika, kuchenki z pochłaniaczem oraz zmywarki i zlewozmywaka. Zasady projektowania kuchni mówią, że ich ułożenie powinno uwzględniać kolejność przygotowywania jedzenia. Kierując się tą zasadą najlepiej na skraju kuchni postawić lodówkę, zaraz obok zlewozmywak, a w dalszej części kuchenkę i piekarnik. Każdy ten element musi znajdować się w zasięgu ręki, dzięki temu poruszanie się po kuchni będzie łatwiejsze, a gotowanie znacznie przyjemniejsze.

Wystarczająca ilość miejsca do przechowywania

Kolejną ważną sprawą jest ilość miejsca przeznaczonego do przechowywania wszystkich akcesoriów kuchennych, artykułów spożywczych i oczywiście naczyń.

Kuchenne szafki muszą być dostosowane do domowników, ilości wymienionych wcześniej rzeczy a nawet trybu życia tych, którzy korzystają z kuchni. Tradycyjne szafki kuchenne z pewnością będą idealnym rozwiązaniem w przypadku przechowywania większych zapasów oraz przeróżnych przetworów, mogą nawet zastąpić spiżarnię. Duże szuflady sprawdzą się u osób ceniących sobie wygodę, a odpowiednio zagospodarowane umożliwiają doskonałą segregację w przypadku przypraw, sztućców czy herbat i ułatwiają utrzymanie porządku. W obu tych opcjach organizację przestrzeni ułatwiają przeróżne organizery oraz pojemniki do przechowywania. Szafki z oszklonymi drzwiczkami wspaniale się prezentują, szczególnie z ustawioną wewnątrz kolorową porcelaną bądź eleganckim szkłem, jednak wymagają nieco więcej uwagi, jeśli chodzi o utrzymanie porządku. Szafki narożne to spora oszczędność miejsca, lecz wygodne korzystanie z nich często wiąże się z koniecznością montażu specjalnego systemu obrotowego ułatwiającego dotarcie w głąb szafki.

Niezbędne wyposażenie kuchni

Ostatnią, ale równie istotną rzeczą są akcesoria kuchenne, którymi zapełnia się szafki i które ułatwi codzienne czynności. Ważne są ostre noże, deski do krojenia, wygodne patelnie i garnki dopasowane do rodzaju kuchenki, a także mnóstwo mniej oczywistych akcesoriów, jak np. duże misy, naczynia do serwowania, formy do ciast, obieraki i wyciskarki, sitka i cedzaki oraz różne łopatki przeznaczone do gotowania. Te ostatnie powinny być dopasowane do rodzaju wybranych garnków, zupełnie inne są przeznaczone do tych metalowych, a inne do takich z powłoką ceramiczną czy teflonową.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj