Choć zawory elektromagnetyczne to rozwiązania o dosyć prostej konstrukcji, które od lat oparte są na takich samych zasadach działania, nieco problemów może nam przysporzyć wybór konkretnego produktu. A ten nie powinien być przypadkowy – źle dobrany elektrozawór może sprawić wadliwe działanie całej instalacji lub jej szybsze zużywanie. Warto więc zwrócić szczególną uwagę nie tylko na to, z czego elektrozawór jest wykonany, ale również jaki jest jego rodzaj.

Wybór elektrozaworów jest w ofercie producentów dosyć duży – najczęściej mamy do wyboru kilkanaście czy kilkadziesiąt rozwiązań, które różnią się parametrami czy drobnymi elementami. Dlatego też wymagana jest dosyć precyzyjna wiedza na temat potrzeb konkretnej instalacji. Jeśli jej nie posiadamy, dobrze jest konsultować się z fachowcami. Nawet drobne błędy popełniane w trakcie wybierania zaworu mogą bowiem skutkować sporymi problemami w czasie użytkowania instalacji.

Zawór elektromagnetyczny bezpośredniego działania

Jednym z rozwiązań oferowanych wśród elektrozaworów jest zawór elektromagnetyczny bezpośredniego działania. Jest to urządzenie, które do przesterowania nie potrzebuje minimalnego ciśnienia, a to oznacza, że zakres jego przesterowania zaczyna się od zera barów. Takie rozwiązanie może być z powodzeniem stosowane w układach bez ciśnienia początkowego, w obiegowych układach zamkniętych i spustowych, a także w układach podciśnieniowych. Zawory bezpośredniego działania wymagają czasem dużych i kosztownych cewek, dlatego też często stosowane są rozwiązania obniżające koszty, czyli zawory pośredniego wspomagania, nazywane też zaworami serwowspomaganymi.

Zawór pośredniego działania

W odróżnieniu od zaworów bezpośredniego działania, zawory pośredniego działania potrzebują do prawidłowej pracy różnicy ciśnień między wejściowym a wyjściowym. Siła, która jest wytwarzana przez ciśnienie, jest wykorzystywana do otwierania zaworu. Takie rozwiązanie jest zdecydowanie tańsze, jednak do właściwego funkcjonowania wymaga odpowiedniego wyboru zaworu, jego parametrów, a także stworzenia całego układu z dbałością o dobre planowanie i solidne wykonanie wszystkich elementów. Bez względu na to, na jaki zawór elektromagnetyczny się decydujemy, zawsze warto zwracać uwagę na jego parametry techniczne, komponenty, z jakich został wykonany, a także wszystkie normy i atesty, które są gwarancja najwyższej jakości zarówno wykonania, jak i późniejszego użytkowania zaworów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj