T-shirt to klasyka stylu sportowego i casualowego, więc każdy modny mężczyzna powinien mieć w swojej szafie kilka sztuk. Zanim jednak po założeniu koszulki będziemy wyglądać zabójczo niczym Brian Adams czy Jeams Dean, to konieczne jest poznanie zasad dotyczących doboru T-shirtów oraz ich noszenia.

Historia T-shirtem pisana

Jeszcze na przełomie XIX i XX wieku T-shirty stanowiły element bielizny męskiej, więc paradowanie w nich po ulicy mogłoby zakończyć się oskarżeniem o nieobyczajne zachowanie i skazaniem na karę więzienia. Lata następne to wejście T-shirtów do odzieży wierzchniej, ale wyłącznie w grupie robotników fabrycznych i rolnych.

Największy wkład w oswajanie świata z widokiem mężczyzn w bawełnianych koszulkach mieli amerykańscy marines. Zawijający do portów żołnierze piechoty morskiej US na ląd najczęściej wychodzili w T-shirtach stanowiących część umundurowania. Wspaniale zbudowani, wysportowani mężczyźni doskonale prezentowali się w opiętych koszulkach. Droga do męskiej mody stała przed T-shirtami otworem.

Od czasów pamiętnej roli Marlona Brando, który w T-shircie wystąpił w filmie „Dziki” (rok 1950) oraz Jamesa Deana jako „Buntownika bez powodu” (rok 1955) t-shirty męskie stały się wyznacznikiem męskiego seksapilu, nieodłącznym atrybutem mężczyzn jednakowo pięknych, co i tragicznych oraz tajemniczych.

W latach sześćdziesiątych kobiece T-shirty zakładane odważnie przez Jean Seberg w filmie „Do utraty tchu” były odbierane jako wyraz walki o równość płci. A że przy tym były wyjątkowo seksowne i bardzo wygodne, na zawsze zagościły również w damskich szafach. Można z całą pewnością stwierdzić, że T-shirt jest pierwszym elementem garderoby, który całkowicie zniósł granice płci.

T-shirty męskie klasyka gatunku

Kompletowanie kolekcji T-shirtów należy zacząć od podstawy: bieli i czerni. Posiadanie T-shirtów w tych dwóch kolorach pozwala na komponowanie ich niemal z każdą inną częścią garderoby. Warto także dodać kolor granatowy.

Oprócz bazowych T-shirtów w stylowych kolorach można mieć w szafie kilka, kilkanaście innych w różnych barwach w zależności od upodobań, stylizacji, pory roku itp.

Jeśli chodzi o fason, to ważne są osobiste preferencje co do długości rękawków, rodzaju i wielkości wycięcia pod szyją, wykończenia rękawów mankietem. Najważniejsze jest dopasowanie fasonu do sylwetki – zarówno jeśli chodzi o proporcje długości, jak i szerokości. Obcisłe T-shirty na zaokrąglonych brzuszkach są zaprzeczeniem elegancji.

T-shirty męskie – z napisem czy bez?

Można śmiało postawić tezę, że w XX i XXI wieku T-shirty stały się nośnikami haseł kilku rewolucji obyczajowych i niezliczonej ilości zdarzeń o wymiarze politycznym, kulturalnym, społecznym.

Hasła na T-shirtach bawią, złoszczą, zmuszają do myślenia, obrażają – jakkolwiek by nie patrzeć, działają na ludzkie emocje, wyrażają owe emocje, są sposobem na przekazanie ważnych dla właściciela koszulki przesłań i poglądów.

Czy klasyczny modny mężczyzna może nosić T-shirty z napisami i rysunkami? Oczywiście, wszystko zależy od stylizacji oraz od treści grafik i napisów. Szczególną czujność należy zachować w przypadku napisów w językach obcych – nieznajomość owych może być szkodliwa, jeśli napis z dumą noszony na koszulce okaże się być obraźliwym dla jakiejś grupy społecznej, narodowości, czy wręcz będzie mieć znamiona treści, których rozpowszechnianie jest zakazane przez prawo.

Z czego powinien być wykonany T-shirt?

Modny mężczyzna powinien zaopatrywać się w koszulki wykonane wyłącznie z naturalnych włókien: bawełny, lnu, wiskozy. Jeśli materiał ma niewielką domieszkę tworzyw sztucznych, to też nie jest źle. Nie powinno się nosić koszulek w całości utkanych z włókien sztucznych. Są niezdrowe dla skóry, nie służą dobrej regulacji ciepła oraz wilgotności, sprzyjają potliwości i wydzielaniu nieprzyjemnego zapachu. Włókna naturalne to look ekologiczny, zgodny z naturą, więc obecnie najbardziej modny.

Jak zestawiać T-shirty z innymi częściami garderoby?

T-shirt może być dominującym elementem stylizacji bądź jej uzupełnieniem. Jeśli mowa o dominowaniu, to musi to być koszulka wyjątkowa pod każdym względem: jakości, koloru, materiału z jakiego została wykonana, treści napisów i rysunków oraz układania się na sylwetce.

T-shirt można nosić wypuszczony na spodnie lub w spodniach z dobrze dobranym paskiem skórzanym. Reszta stylizacji musi uzupełniać zestaw spodni z T-shirtem, współgrać z nim, zawsze pozostając na drugim planie.

Jeśli T-shirt jest dopełnieniem czy równorzędnym elementem stylizacji należy również  zadbać o jakość, kolor, treść napisów. Jeśli na koszulkę nakładamy marynarkę lub bluzę sposób ułożenia na sylwetce jest mniej istotny, niż wówczas, gdy T-shirt odgrywa rolę główną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj