Nadmierne wypadanie włosów jest problemem bardzo uciążliwym, z którym boryka się spora grupa osób. Poszukiwane są rozwiązania mające na celu spowolnienie bądź zatrzymanie tego procesu, zachowując tym samym zdrowy i świeży wygląd. Łysienie można podzielić na dwie główne kategorie pod kątem rozległości miejsca łysienia:

  • łysienie miejscowe, zwane potocznie plackowatym
  • łysienie ogólne, nazywane rozlanym

Problem ten dotyka szerokiej grupy osób, zarówno kobiet jak i mężczyzn bez względu na wiek. Powodów wypadania włosów może być wiele, a do najczęstszych należą różnego typu schorzenia, a także przyjmowane leki, wpływające na osłabienie włosów. Problem z nadmiernym wypadaniem włosów można dostrzec przede wszystkim podczas mycia i czesania włosów, kiedy na szczotce pozostają duże kłęby kosmyków. Wypadanie włosów oczywiście jest procesem naturalnym, jednak szacuje się, że na dobę nie powinno wypadać więcej jak 70-100 włosów. Jeśli zauważymy coś niepokojącego, warto zastanowić nad wzmocnieniem tego obszaru.

Jak poradzić sobie z wypadaniem włosów?

W pierwszej kolejności pomocy szukamy przede wszystkim w drogeriach sięgając po szampony wzmacniające włosy i mające na celu zapobieganie wypadaniu. Bardzo częstym rozwiązaniem są także suplementy diety, które wzmacniają włosy i paznokcie. Przyczyn łysienia jest bardzo dużo, najczęściej są one zależne od ogólnego stanu zdrowia i wieku. W wielu przypadkach nadmiernemu wypadaniu włosów można zapobiec poprzez zastosowanie odpowiedniego leczenia, zdarzają się jednak sytuacje, kiedy niezbędne będzie wykorzystanie specjalistycznych zabiegów.

Przyczyny łysienia

Do głównych przyczyn łysienia można zaliczyć niedożywienie i ciężkie wyniszczenie organizmu, zmiany łojotokowe skóry, zatrucia, długotrwałe leczenie niektórych schorzeń, choroby zakaźne, pasożytnicze czy grzybica. Przyczyny łysienia można także scharakteryzować z podziałem na płeć. U kobiet najczęściej wymienia się nerwicę, zaburzenia na tle hormonalnym, ciążę, a także nadmierne stosowanie lakierów do włosów i częste farbowanie. U mężczyzn łysienie następuje najczęściej ze względu na wiek, czynniki genetyczne a także zbyt wysoki poziom testosteronu. W momencie kiedy zauważymy u siebie problem z nadmiernym wypadaniem włosów, a domowe sposoby i leki dostępne bez recepty nie przynoszą pożądanych rezultatów, warto skonsultować problem z profesjonalistą.

Do kogo zgłosić się z problemem wypadania włosów i łysienia?

Problemem łysienia zajmuje się trycholog, który na podstawie szczegółowego wywiadu z pacjentem postara się ustalić przyczynę wystąpienia dolegliwości związanych z nadmiernym wypadaniem włosów. Bardzo ważne jest, aby podczas wizyty szczerze i szczegółowo odpowiadać na postawione pytania, przyznać się do przebytych chorób, przyjmowanych leków, nie zatajać prawdy o ciąży czy problemach z miesiączkowaniem. Po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu wstępnego następuje badania skóry głowy przy użyciu urządzenia zwanego trychoskopem. W celu ustalenia konkretnego czynnika i dobraniu właściwej metody leczenia, trycholog najczęściej zleca pacjentowi wykonanie dodatkowych badań lekarskich.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj