Żaden właściciel nie chce, aby jego pies cierpiał. Ale ponieważ psy instynktownie starają się ukryć swój ból i nie mogą nam powiedzieć, kiedy cierpią, to do nas należy rozpoznanie subtelnych znaków i zapewnienie im pomocy, której potrzebują.

Wiele zachowań i zmian fizycznych może wskazywać, że pies cierpi. Dowiedz się, jak rozpoznać oznaki bólu u psów, co go powoduje i co możesz zrobić, aby pomóc pupilowi.

Oznaki świadczące o bólu czworonoga

Psy odczuwają ból tak samo jak my, ale nie zawsze okazują go w ten sam sposób. To, że Twój pupil cierpi, może stać się zauważalne poprzez objawy fizyczne, zmiany behawioralne lub problemy z poruszaniem się. Objawy te mogą być subtelne, więc zachowaj czujność i nigdy też nie bój się zapytać weterynarza o niepokojące Cię odstępstwa od normy.

Oznaki, na które powinieneś zwrócić szczególną uwagę to m.in.: nagła utrata apetytu, niechęć do zabaw i wszelkiego rodzaju aktywności, senność lub bezsenność, lęk lub agresja, zmiana sposobu poruszania się i ciężki oddech (dyszenie).

Gdyby objawy pojawiły się nagle i były szczególnie nasilone, dowiedz się, czy w miejscu Twojego zamieszkania pełnione są dyżury weterynaryjne lub przyjmuje weterynarz 24h i zgłoś się tam niezwłocznie.

Co może spowodować ból u psów?

Istnieją dwa rodzaje bólu: ostry i przewlekły. Coś, co się właśnie wydarzyło, na przykład uraz lub choroba, powoduje ostry ból. Rzeczy, które trwają dłużej, takie jak zapalenie stawów lub choroba zębów, powodują ból przewlekły. Każde uszkodzenie komórek i stan zapalny może powodować ból u psów. Najczęstsze przyczyny to:

  • Uszkodzenie kości lub stawów
  • Urazy tkanek miękkich
  • Skręcenia/ nadwyrężenia
  • Problemy z kręgosłupem
  • Choroby zębów
  • Infekcje ucha, skóry i dróg moczowych
  • Ciężki rozstrój żołądka
  • Niektóre rodzaje raka
  • Przebyte operacje/ zabiegi

Niezależnie od tego, czym wywołane jest złe samopoczucie Twojego psa, najlepiej, żeby obejrzał go specjalista, którego znajdziesz np. w https://www.wetmarysin.pl – jest to całodobowa klinika weterynaryjna, więc możesz się tam zgłosić również w nagłych przypadkach.

Jak pomóc psu, który cierpi?

Przede wszystkim nie panikuj! Spróbuj się zastanowić czy np. oznaki bólu nie są związane z nadmierną aktywnością. Czasami wystarczy skrócenie spacerów i mniejsza aktywność fizyczna, zmiana diety lub sposobu zabawy.

Czasami zdarza się, że pies zachowuje się niepokojąco w domu, ale gdy tylko dotrzesz do weterynarza, wszystko wygląda dobrze. Dlatego pomocne może być zrobienie zdjęć lub nagranie swojego czworonoga, gdy zaczynają się oznaki bólu lub dyskomfortu. Zapisz, kiedy one wystąpiły i co robił w tym czasie Twój pies. Być może pomoże to weterynarzowi w szybszym zdiagnozowaniu problemu i wyeliminowaniu go.

W pierwszej kolejności jednak umów się na wizytę weterynaryjną lub dowiedz się gdzie przyjmuje weterynarz całodobowy. Leczenie psa w domu środkami przeciwbólowymi może spowodować pogorszenie jego stanu, a nawet zagrozić zdrowiu i życiu psa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj