Panele fotowoltaiczne to inwestycja na lata. Warto więc dobrze zastanowić się nad jej wyborem, zwłaszcza że na rynku istnieje wiele firm z podobnymi produktami. Co jest najważniejsze? Na jakie czynniki zwrócić uwagę w trakcie kupna fotowoltaiki, aby mieć pewność, że będzie ona efektywnie działać przez wiele lat?

Panele słoneczne, a gwarancja

Gwarancja nie gwarantuje działania systemu przez wiele lat, ale jest świetnym zabezpieczeniem w razie jego awarii. Firmy oferują panele słoneczne z gwarancją od 10 do nawet 25 lat. Wszystko zależy od jakości danych ogniw i renomy firmy. Warto jednak wskazać, że im dłuższy czas gwarancji, tym wyższa cena produktu.

Moc i sprawność

Fotowoltaika zamienia energię słoneczną w elektryczną z pewnymi stratami. Lepszej jakości panele słoneczne będą charakteryzować się wyższą sprawnością. Jednak nie powinien to być czynnik, który zadecyduje o zakupie systemu. Sprawność powinna zostać dobrana przez profesjonalnego instalatora w zależności od potrzeb danego gospodarstwa domowego. Najwyższej jakości panele uzyskują sprawność na poziomie ok. 20%.

Podobnie sytuacja wygląda z mocą systemu. Panele fotowoltaiczne z minimalną mocą, tj. 330W będą wystarczające dla wielu instalacji. Oczywiście istnieją systemy z wyższą mocą i w sytuacji większego zapotrzebowania na energię warto w nie zainwestować. Dodatkowo istotnym parametrem, który warto wziąć pod uwagę jest utrata mocy. Zwykle mierzy się ją w ciągu roku w wartościach procentowych. Pokazuje ona, jak zmniejszy się moc paneli słonecznych na skutek zużycia. Najlepszej jakości panele mogą wykazywać się utratą mocy jedynie na poziomie 0,5%.

Panele fotowoltaiczne Częstochowa – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Panele słoneczne działają w bardzo prosty sposób. Foton, czyli cząsteczka światła pada na płytkę krzemową, z której zbudowane są panele i pochłania zawarty w niej krzem. To zaś powoduje wybicie się elektronu z cząsteczki i drgania, ruch, którym jest prąd. Płytki czy ogniwa krzemowe w panelach występują jednak w dwóch wersjach. I obie nieco się od siebie różnią:

  • ogniwa monokrystaliczne: charakteryzują się zdecydowanie wyższą sprawnością na poziomie nawet 22%, są jednak droższe;
  • ogniwa polikrystaliczne: mają niższą sprawność, w przedziale 15-18%, można je kupić jednak w zdecydowanie niższej cenie, a dodatkowo produkują więcej energii.

Dodatkowo ważny jest sposób montażu dopasowany do typu dachu. W miastach takich jak Częstochowa trzeba zwrócić szczególną uwagę na nasłonecznienie terenu. Warto sprawdzić również awaryjność systemu oraz poczytać opinie innych użytkowników.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here