Zdrowie nie ma ceny, a nawet jedna chwila w przypadku akcji ratowniczej może być na wagę złota. Dlatego tak ważne jest umożliwienie służbom ratunkowym szybkiego przejazdu. Korytarz życia jest tworzony w celu pozostawienia wolnego miejsca pojazdom uprzywilejowanym. Jest szczególnie ważny w przypadku autostrad i dróg ekspresowych ,ponieważ nawet drobna kolizja może skutkować bardzo dużym korkiem. O czym powinno się pamiętać, tworząc korytarz ratunkowy?
Kwestie prawne
Korytarz życia uregulowany prawnie jest między innymi w Austrii, Niemczech, Czechach, Słowenii, Szwajcarii oraz w Polsce.
W naszym kraju pierwszy raz regulacja prawna dotycząca korytarza życia, została zapisana w kodeksie drogowym w październiku 2019 roku.
Jak działa korytarz życia?
Warto pamiętać, że każdy każdy kierowca ma obowiązek stworzenie korytarza życia pojazdom uprzywilejowanym. Rozumie się przez to, że uczestnik ruchu drogowego musi niezwłocznie usunąć pojazd z drogi lub w razie potrzeby zatrzymać się.
W wypadku wzmożonego ruchu uczestnik ruchu drogowego, który porusza się lewym pasem na jezdni z dwoma pasami ruchu ma obowiązek zjechać jak najbliżej lewej krawędzi pasa ruchu. Natomiast uczestnik ruchu drogowego będący na prawym pasie jest zobowiązany do zjechania jak najbliżej prawej krawędzi pasa.
Osoba kierująca pojazdem ma również możliwość zjechania na pobocze lub pas rozdzielający.
Kierowca ma możliwość powrotu do normalnej jazdy dopiero, gdy pojazd uprzywilejowany bezpiecznie przejedzie.
Za nieprzestrzeganie tego przepisu w naszym kraju grozi mandat karny w wysokości dwustu złotych, a u naszych zachodnich sąsiadów nawet do trzech tysięcy euro.
Tworzenie korytarza życia skutecznie skraca dojazd samochodów ratunkowych do miejsca wypadku. Gdyby nie korytarz większe pojazdy, takie jak wozy strażackie nie miałyby możliwości szybszego dojazdu na miejsce wypadku, jadąc pasem awaryjnym. Korytarz ratunkowy może skrócić drogę nawet o sześć minut.
Bardzo dobrze, że korytarz życia jest obowiązkowy. Trzeba nam się wszystkim postarać o życie innych.