Coraz większa świadomość ekologiczna powoduje, że wielu z nas zamienia stare kopciuchy na nowoczesne piece, które są nie tylko wygodne w użytkowaniu, ale także bezpieczne dla środowiska naturalnego. Przy wyborze zwracamy uwagę na ich klasę świadczącą o jakości, a także na zgodność z europejskimi normami. Zależy nam na tym, aby były nie tylko komfortowe w obsłudze, ale przede wszystkim bezpieczne. Musimy mieć jednak świadomość, że sam wybór dobrego jakościowo pieca nie wystarczy. Równie istotna jest kwestia opału. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę kupując pellet.

Czym jest pellet?

Żyjemy w czasach, w których coraz więcej mówi się o ekologii i wpływie działań człowieka na środowisko. Zanieczyszczenia powietrza sprawia, że duży nacisk kładzie się na odnawialne źródła energii, do których zalicza się biomasę. Składają się nią wszystkie ciekłe i stałe substancje pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, które ulegają procesowi biodegradacji. Jest to zatem łatwo dostępne, ekologiczne źródło energii. Jednym z doskonałych przykładów biomasy jest pellet.

O to, czym jest pellet zapytaliśmy przedstawiciela sklepu 499.pl. Jak twierdzi nasz rozmówca, pellet jest nowoczesnym materiałem grzewczym powstałym najczęściej z drewna, słomy, siana, otrębów zbóż czy też trocin. Rozdrobnienie tych materiałów i poddanie ich działaniu wysokiego ciśnienia sprawia, że przybierają one formę granulatu, którego średnica wynosi od 6 do 8 mm, natomiast długość to ok. 2-3 cm. Największą zaletą takiego rozwiązania jest niska emisja substancji smolistych podczas spalania, stosunkowo niewielkie koszty w porównaniu z innymi sposobami ogrzewania, a przede wszystkim bezpieczeństwo dla środowiska naturalnego. Jest to zatem doskonały materiał grzewczy, trzeba pamiętać jednak o tym, aby wybierać materiał najwyższej jakości.

Dlaczego warto wybierać pellet wysokiej jakości?

Jakość pelletu przekłada się na efektywność spalania, a także ma bezpośredni wpływ na urządzenie grzewcze. Używanie taniego opału powoduje powstawanie dużej ilości nagaru. Jest to osadzający się na palniku oraz ściankach kotła twardy spiek, który nie tylko obniża moc spalania, ale może nawet uszkodzić kocioł poprzez zablokowanie palnika czy też mechanizmu czyszczącego. Wszystko to sprawia, że warto wybierać sprawdzony pellet wysokiej jakości. Po czym go poznać?

Pellet określony jest wg następujących klas:

  • pellet klasy A1 zawiera czysty materiał pochodzący z pozostałości pozrębowych i drzewa niepoddanego obróbce chemicznej. Pozostały po spalaniu popiół stanowi mniej niż 0,7% początkowej wagi. Zapewnia to użytkownikowi maksymalny komfort użytkowania, dzięki rzadszym okresom czyszczenia wymiennika,
  • pellet klasy A2 oprócz trociny może zawierać dodatkowe domieszki (pniaki, kora), które mogę wpływać na zwiększoną częstotliwość opróżniania popielnika. Wysoka temperatura topnienia popiołu zapobiega tworzeniu się żużlu. Ta klasa to doskonały kompromis między dobrą jakością a przystępną ceną,
  • pellet klasy B powstaje w dużej mierze z produktów ubocznych i pozostałości przemysłu drzewnego oraz drewna niepoddanego obróbce. Z tego względu musimy liczyć się ze zwiększoną ilością popiołu, przekraczającą 1,5%. Niska temperatura topnienia może również prowadzić do powstawania szlaki. Te wady może w pewnym stopniu rekompensować atrakcyjna cena opału.

Przy wyborze pelletu warto zatem zwrócić uwagę nie tylko na materiał, z jakiego został wytworzony, ale także na jego klasę. Niestety czasami zdarza się, że oznaczenia na workach nie są w pełni miarodajne. Jeśli kupujemy pellet z nowego źródła lepiej zdecydować się początkowo na mniejszą ilość i sprawdzić, jak się spala oraz czy nie pozostawia po sobie zbyt dużo nagaru. Pellet drzewny wysokiej jakości powinien podczas spalania wytwarzać popiół o szaro-brązowej barwie.

Inwestycja w dobry kocioł na pellet z pewnością szybko się zwróci, jeśli zadbamy również o wybór pelletu dobrej jakości. Warto zaopatrywać się w niego u sprawdzonych dostawców, będzie to bowiem gwarancja, że otrzymamy opał wysokiej klasy, co przełoży się nie tylko na efektywność spalania, ale wpłynie także na żywotność pieca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj