Niska temperatura czy brak słońca to nie powód, aby nie spędzać aktywnie czasu na świeżym powietrzu. Warto wykorzystać każdy dzień do tego, by poruszać się i dotlenić swój organizm, co będzie miało pozytywne przełożenie nie tylko na nasze zdrowie, ale również na samopoczucie. Jak zaplanować aktywny weekend? Podpowiadamy.

Zaplanuj formę aktywności

Jeśli chcemy aktywnie spędzić weekend, zastanówmy się, jaka forma ruchu będzie najbardziej odpowiednia, aby czerpać z niej jak najwięcej korzyści. W dużej mierze będzie ona uzależniona od pogody, ale także od naszej kondycji czy preferencji. Jeśli w weekend szykuje się bezdeszczowa, choć zimna czy pochmurna pogoda, mamy całkiem sporo możliwości. Możemy wybrać się na wycieczkę rowerową, pieszą wędrówkę czy wyprawę na szlak górski. Jeśli lubimy nieco bardziej wyczynowy sposób spędzania czasu, świetnym pomysłem będzie zaplanowanie na przykład treningów biegowych czy gier terenowych, które dostarczą nam mnóstwa wrażeń i jednocześnie pozwolą spalić sporą dawkę kalorii.

W cieplejsze dni możemy z powodzeniem sięgnąć po sporty wodne typu kajakarstwo czy żeglarstwo, czyli takie, które nie wiążą się z koniecznością przebywania ciałem w wodzie, choć kontakt z nią będzie raczej nieunikniony. Obecnie dużą popularnością w Polsce cieszy się morsowanie, czyli hartowanie organizmu poprzez wejście do bardzo zimnej wody (najczęściej w jeziorze) i pozostanie w niej kilka minut. Jest to doskonały sposób do tego, aby zmobilizować swój układ odpornościowy do wytężonej pracy i ochrony przed infekcjami.

Jak widać form aktywności mamy do wyboru całkiem sporo, gdy już więc wybierzemy tę którą zamierzamy zrealizować w czasie weekendu, pora przejść do kolejnego kroku.

Przygotuj ubiór i wyposażenie

Aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu wymaga odpowiedniego przygotowania. Najważniejszy jest nasz ubiór, który ma nas uchronić przed zimnem, wiatrem oraz ewentualnymi opadami. Oczywiście powinien on być także dopasowany do danej dyscypliny sportu, którą zamierzamy uprawiać, natomiast w większości przypadków będzie się on składał z następujących elementów: wygodnej bielizny, koszulki i spodni sportowych lub legginsów, bluzy oraz kurtki, która powinna być wykonana z wysokiej jakości, lekkiego materiału chroniącego od wiatru i deszczu. Dużo więcej uwagi należy poświęcić obuwiu, które powinno być dopasowane nie tylko do warunków pogodowych, ale również do terenu, po którym będziemy się poruszać. Przykładowo, jeśli planujemy biegi leśne, koniecznie wybierzmy buty do biegania przeznaczone na tego rodzaju podłoże, które zapewnią stopie odpowiednią przyczepność, amortyzację i stabilizację. Inny rodzaj obuwia wybierzemy bowiem wówczas, gdy planujemy wspinaczkę górską, a inny – gdy mamy w planach marsz asfaltową trasą. 

Oprócz wygodnego ubioru oraz obuwia, warto również zadbać o kilka akcesoriów, takich jak wygodny plecak, termos na ciepły napój, okulary przeciwsłoneczne czy rękawiczki, czapka i chusta na szyję. Jeśli wybieramy się w dłuższą trasę, nie zapomnijmy także spakować suchego prowiantu, zwłaszcza, jeśli po drodze nie będziemy mogli liczyć na zakupy w sklepie czy zjedzenie posiłku w restauracji. Polecamy również zawsze zabierać ze sobą mini apteczkę, w której znajdą się środki opatrunkowe oraz przeciwbólowe. 

Aktywny weekend to doskonały sposób na spędzenie wolnego czasu zarówno samemu, jak i z bliskimi. Przemyślany plan i odpowiednie przygotowanie stroju oraz ekwipunku zapewni nam pełen komfort i sprawi, że nasz wypad będzie dla nas w pełni satysfakcjonujący.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj