Wybór dobrej jakości olejku eterycznego nie jest zadaniem prostym. Na rynku dostępnych jest obecnie bardzo wiele tego typu produktów, które często bardzo się między sobą różnią, nie tylko ceną. Jak wśród nich znaleźć ten naprawdę wartościowy? Czym różnią się olejki eteryczne?

 

Jakość olejków eterycznych

Sprawa jakości olejków eterycznych jest bardzo skomplikowana. Przede wszystkim jakość olejku, a także jego cena zależy od tego, z jakiego rodzaju rośliny, pochodzącej z jakiej uprawy pozyskiwany jest olejek. Nie bez znaczenia jest także w jakim kraju rośnie dana roślina. Znaczenie ma, czy jest to uprawa konwencjonalna czy też rośliny są np. ręcznie zbierane z górskich stoków. Rodzaj uprawy w dużej mierze determinuje ilość olejku, który można z niej pozyskać, a to z kolei bardzo często przekłada się na cenę. Olejków z oregano może być tysiące, a nawet jedna destylarnia może oferować je w kilku przedziałach cenowych. To z kolei przekłada się w znaczący sposób na ostateczną cenę olejku w sprzedaży detalicznej. Zdezorientowany klient może jednak nie zdawać sobie sprawy z tego, co tak właściwie na tę cenę wpływa i czy rzeczywiście olejek za 100 zł jest lepszy i bardziej wartościowy od tego za 30 zł. Z reguły jednak jest, warto natomiast za każdym razem sprawdzić informacje o uprawie, z jakiej pochodzi olejek, z jakiego kraju. Dodatkowo, przy produktach takich jak olejek sandałowy trzeba zdawać sobie sprawę, że sandałowcowi grozi wyginięcie, dlatego pozyskiwanie go jako surowca na olejek jest coraz trudniejsze i bardziej kosztowne. Są olejki, których np. w Polsce nie sposób wyprodukować i olejek sandałowy należy do tej grupy.

Na co zwracać uwagę przy wyborze olejku eterycznego?

Przede wszystkim pamiętaj, że chcesz kupić olejek naturalny, eteryczny, a nie sztuczny olejek zapachowy. Sztuczne mieszanki zapachowe kuszą pięknym zapachem i atrakcyjną ceną, niestety nie są to produkty naturalne, większości cennych właściwości, o których mowa w przypadku aromaterapii, nie posiadają.

Po drugie, warto zdawać sobie sprawę, że są takie rodzaje olejków, których naprawdę nie da się kupić za małe pieniądze – są to np. wspomniany już olejek sandałowy czy olejek różany. Ich pozyskiwanie jest bardzo kosztowne, co natychmiast przekłada się na cenę dla klienta indywidualnego. Jeśli spotkasz olejek różany za 30 czy 50 zł, możesz być pewna, że z naturalnym olejkiem eterycznym nie ma on zbyt wiele wspólnego.

Nie chodzi o to, że o sztuczne mieszanki zapachowe z gruntu są złe, natomiast do celów aromaterapeutycznych używa się tych naturalnych destylowanych parą wodną albo tłoczonych. Olejek do aromaterapii powinien być w 100% pochodzenia naturalnego, nierozcieńczony (choć to akurat zależy od sposobu wykorzystania), bez dodatków. Ważne, aby olejek miał jak najwięcej substancji czynnych.  Super, jeśli pochodzi z naprawdę dobrego źródła – uprawy ekologicznej czy zrównoważonego zbioru. To także przekłada się na jakość mieszanki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj