Chomiki to zdecydowanie jedne z najbardziej popularnych gryzoni hodowanych w domu. Dzieci uwielbiają te małe zwierzątka. Nic dziwnego. Są po prostu urocze i bardzo miłe w dotyku. Jednak należy pamiętać, aby zapewnić im odpowiednie warunki. Może i piją one niewiele wody, ale i tak ważne jest, aby miały do niej ciągły dostęp. Miska dla gryzoni będzie więc najlepszym rozwiązaniem. Dlatego w klatce powinna znajdować się plastikowa miska dla chomika lub bardziej praktyczne i droższe poidło dla chomika.

Poidełko dla chomika

Początkujący hodowca powinien jednak wiedzieć, że poidełko jest nie tylko funkcjonalne, ale także bezpieczniejsze. Woda, która się w nim znajduje, dłużej pozostaje świeża i czysta, a więc zdatna do picia. Pozwala na to odpowiednia budowa. Takie naczynko to inaczej mała, zakorkowana i szklana (czasem plastikowa) butelka z przymocowaną od dołu metalową rurką (mającą zwężone zakończenie i zawierającą specjalną kuleczkę).

Poidełko dla chomika dostępne jest w sklepach online albo stacjonarnych w dwóch bardzo popularnych rodzajach. Jedno ma płaskie ścianki, a montowane jest przy pomocy przyssawek. Ale ciekawsze jest to drugie, mianowicie przeznaczone dla klatek z prętami. Ma ono okrągły zbiornik na wodę, który bardzo łatwo zawiesić na zewnątrz albo wewnątrz klatki. Jak? Służą do tego odpowiednie i solidne uchwyty.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem poidła dla chomika?

Kiedy już wiemy, że poidło dla chomika można kupić w dwóch różnych typach, pora jeszcze poznać inne ważne czynniki decydujące o wyborze takiego produktu. W tym przypadku najważniejsza okaże się sama wielkość zbiornika. Jaka więc powinna być jego pojemność? Już odpowiadamy. Mniej więcej 50 ml spokojnie wystarczy, aby zadowolić chomika.

Oczywiście, można zakupić mniejszy, leczy wówczas trzeba pamiętać o jego znacznie częstszym i systematycznym napełnianiu (średnio robi się to co dwa dni). Jednak jest to dobre rozwiązanie, bo wtedy na ściankach nie rozmnożą się żadne niebezpieczne dla gryzonia bakterie. Chyba że chomik zostaje w domu sam przez kilka dni i musi pić więcej. W takiej sytuacji swój egzamin zda ten większy, wspomniany wyżej zbiornik.

Jakie warunki musi spełnić dobre poidło dla chomika?

Podsumowując ten artykuł, bardzo dobre poidełko dla chomika powinno mieć odpowiednie, bardzo dobre cechy. Była już mowa o wielkości i rodzajach. Jednak najbardziej istotny element to wytrzymałość na mocne zęby gryzoni. To jednak jeszcze nie wszystko, o czym warto wiedzieć.

Taka miseczka dla chomika w postaci poidła nie może mieć ostrych krawędzi (nawet najmniejsze łatwo bowiem poranią zwierzątko). Nie może także przeciekać, a mechanizm w środku metalowej rurki musi być jak najbardziej drożny. Jeżeli poidło spełni wymienione wyżej warunki, to wtedy nie ma obaw, że okaże się kiepskim produktem. Uwaga! Pamiętajmy jednak, aby było ono zawsze umieszczone na wygodnej dla gryzonia wysokości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here