Wybierając telewizor należy przeanalizować wiele różnorodnych czynników. Jedno jest pewne – decyzji nie należy podejmować zbyt pochopnie! Większy ekran nie zawsze jest równoznaczny z wyższym komfortem użytkowania. Kluczową rolę odgrywa tutaj metraż pomieszczenia. Umieszczenie odbiornika o przekątnej 70” w bardzo małym wnętrzu nie jest najlepszym pomysłem. Już na samym początku należy określić, gdzie będzie znajdował się użytkownik. Zaleca się przestrzeganie rekomendowanych odległości. Poniżej przedstawiono zbiór praktycznych wskazówek, które z pewnością będą stanowić spore wsparcie dla osób nieposiadających doświadczenia.

 

Jaka odległość od kanapy jest odpowiednia?

 

Wybierając telewizor należy określić, gdzie będzie znajdować się kanapa/fotel/łóżko, czy też inne miejsce umożliwiające swobodne oglądanie ulubionych filmów i seriali. Należy podkreślić, że jest to absolutnie niezbędne do tego, aby wybrać optymalny rozmiar odbiornika. Priorytetem jest to, aby móc objąć wzrokiem cały ekran. Dzięki temu można wykorzystać cały potencjał posiadanego sprzętu, a także zagwarantować sobie oczekiwany poziom wygody. 

 

Jeszcze kilka lat temu największym zainteresowaniem cieszyły się sprzęty oferujące rozdzielczość Full HD, jednak w dzisiejszych czasach taka jakość obrazu nie jest satysfakcjonująca. Telewizory Xiaomi, a także inne odbiorniki renomowanych marek zapewniają standard 4K Ultra HD, dzięki któremu można liczyć na maksymalną szczegółowość. Oglądanie telewizji stanie się prawdziwą przyjemnością!

 

W przypadku jakości Full HD możliwe jest stosowanie przelicznika 4,2 cm na każdy cal. Rozdzielczość 4K wymaga mniejszego dystansu – tutaj wystarczy pomnożyć 2,1 cm przez każdy cal. Dla przykładu: ekran o przekątnej 50” w jakości Full HD najlepiej oglądać z odległości około 210 cm. Obraz o tych samych wymiarach w jakości 4K wymaga dwa razy mniejszej odległości, czyli 105 cm. Oczywiście jest to wartość minimalna, która może ulec zwiększeniu.

 

Na jakiej wysokości powiesić telewizor?

 

Wiele osób decyduje się na powieszenie telewizora na ścianie. Jest to rozwiązanie wygodne, które pozwala zaoszczędzić sporą ilość przestrzeni. Oczywiście wysokość, na której znajdzie się odbiornik nie może być przypadkowa! Istotne, aby określić wzrost wszystkich domowników. Rodziny z dziećmi muszą pamiętać o tym, aby ekran nie znajdował się zbyt wysoko. Konieczność ciągłego zadzierania głowy do góry wywołuje dyskomfort. Wiele osób umieszcza urządzenie na wysokości około 110 cm, jednak trzeba pamiętać, że jest to kwestia indywidualna.

 

Nieco inaczej jest w przypadku, gdy telewizor zawiśnie w sypialni. Patrzenie na ekran z pozycji leżącej sprawia, że powinien on znaleźć się o wiele wyżej (mniej więcej na wysokości 180 cm). Najlepiej, aby uchwyt na sprzęt posiadał regulowany kąt nachylenia. Zarówno odległość od telewizora, jak i jego wysokość mają wpływ na narząd wzorku. Warto jest więc stosować się do podstawowych zasad ergonomii, tak aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji np. efektu zmęczonych oczu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here