Doniczki samonawadniające cieszą się wciąż rosnącą popularnością wśród osób, które pasjonują się hodowlą roślin doniczkowych. Sięgają po nie zarówno osoby, które o pielęgnacji roślin wiedzą wszystko, jak i te, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z roślinami. Ponieważ odpowiednie nawadnianie roślin jest kluczowe dla ich prawidłowego rozwoju, dowiedz się, czym są doniczki samonawadniające i dlaczego warto się na nie zdecydować.

Czym są doniczki samonawadniające?

Na pierwszy rzut oka doniczki samonawadniające nie różnią się niczym od pozostałych doniczek. W ich wnętrzu znajduje się jednak wkład nawadniający, którego zastosowanie stanowi doskonałą alternatywę dla tradycyjnego podlewania. System nawadniania składa się z wydzielonej przestrzeni na wodę, warstwy drenażowej, lejka do uzupełniania wody oraz wskaźnika jej poziomu. Woda pobierana jest przez roślinę poprzez kanaliki wlewowe, ulegając parowaniu w warstwie drenażowej i tym samym zaspokajając zapotrzebowanie rośliny na wodę. Doniczka samonawadniająca nie wymaga już montowania wkładu, dlatego wystarczy posadzić w niej roślinę zgodnie z wymogami danego gatunku, pamiętając o wykonaniu drenażu. Na koniec wystarczy uzupełnić wodę do momentu, aż wskaźnik będzie wskazywał poziom między maksimum a minimum. Zalecany jest 3-miesięczny okres przejściowy, w którego trakcie nawadnianie rośliny należy wspomagać tradycyjnym podlewaniem. W tym czasie korzenie rośliny rozrosną się właściwie i dostosują do nowego sposobu nawadniania.

Doniczki samonawadniające służą nawadnianiu różnym gatunkom roślin

Zapotrzebowanie roślin na wodę jest zróżnicowane. Są gatunki, które lubią dużo wody i są wrażliwe na suszę, a także gatunki, którym wilgoć wyraźnie szkodzi, dlatego wystarczy je podlewać nawet raz na 10 dni. Tym, co je łączy jest fakt, że każda roślina wymaga regularnego podlewania, mimo różnych odstępów czasu. Rośliny posadzone w doniczkach samonawadniających pobierają dokładnie taką ilość wody, jakiej w danym momencie potrzebują. Donice te doskonale nadają się nawet do najbardziej wymagających gatunków, jak choćby słynne paprocie, które należy nawadniać często, ale zdawkową ilością wody.

Ich zastosowanie pozwala na właściwą regulację poziomu wilgotności gleby, dlatego sprawdzają się szczególnie u osób, które stawiają pierwsze kroki w hodowaniu roślin doniczkowych. Ponadto do zbiornika z wodą można dodać składniki odżywcze dedykowane konkretnym gatunkom roślin, co jest wyjątkowo ważne w okresie wiosenno-letnim, gdy rośliny wymagają zasilania do prawidłowego wzrostu – dodaje nasz rozmówca, ekspert z hurtowni Sklep Kwiecisty.

Doniczki samonawadniające zapobiegają przesuszeniu oraz przelaniu rośliny

Prawidłowe nawadnianie jest najważniejszym zabiegiem w pielęgnacji roślin doniczkowych. Często zmiany będące wynikiem nieprawidłowego podlewania są nieodwracalne i roślin nie udaje się już uratować. Zbyt obfite lub zbyt częste podlewanie roślin, które nie lubią wilgoci, prowadzi do gnicia korzeni i pojawienia się pleśni na wierzchniej warstwie ziemi. Z drugiej strony rośliny potrzebujące wilgotnego podłoża, które zostaną wystawione nawet na krótkotrwałe przesuszenie, już w kilka dni mogą zwiędnąć. Problemem jest również zalegająca w podstawce woda, będąca wymarzonym środowiskiem dla szkodliwych dla roślin drobnoustrojów. W przypadku doniczek nawadniających nie ma mowy ani o przelaniu, ani o przesuszeniu rośliny. Ponieważ roślina pobiera wodę w postaci pary, a zbiornik wody jest oddzielony od ziemi z korzeniami warstwą drenażową, wilgotność podłoża jest zawsze odpowiednia. Gdy tylko roślina potrzebuje wody, pobiera ją specjalnymi kanalikami. Wystarczy pilnować, aby poziom wody w zbiorniku był odpowiedni, a wymaga ona uzupełniania zazwyczaj co 2 tygodnie.

Doniczki samonawadniające to wygoda, oszczędność czasu i niezależność

Szybki tryb życia, który jest znakiem naszych czasów, sprawia, że wiele osób zapomina o nawadnianiu roślin i nie jest w stanie podlewać ich regularnie. Z drugiej strony w wielu przypadkach systematyczne nawadnianie jest po prostu niemożliwe, gdy wyjeżdżamy na wakacyjny urlop, mamy częste wyjazdy służbowe lub hodujemy rośliny doniczkowe w miejscu, w którym nie możemy być codziennie, jak biuro w przypadku pracy hybrydowej, działka czy cmentarz. Doniczki samonawadniające nie wymagają częstego uzupełniania, w dodatku pozwalają na zmniejszenie częstotliwości podlewania, dzięki czemu uprawa roślin jest znacznie prostsza. Nie musimy również szukać osoby, której powierzymy opiekę nad naszymi roślinami, co ponadto może przynieść więcej szkód niż pożytku, jeżeli nie zna ona indywidualnych potrzeb naszych roślin i będzie je nawadniać nieumiejętnie.

Szeroki wybór doniczek samonawadniających

Na rynku dostępny jest szereg zróżnicowanych doniczek samonawadniających. Występują w wielu różnych rozmiarach, dlatego bez trudu znajdziemy doniczki odpowiadające wielkości naszych roślin. Mają również różne kształty – okrągłe, kwadratowe, prostokątne, na stojaku lub bez. Możemy wybierać spośród wariantów idealnych do domu, ale znajdziemy także doniczki samonawadniające do ogrodu, na balkon czy na taras, jak np. popularne skrzynki. Wykonywane są z solidnych materiałów, w tym m.in. z technorattanu, dlatego sprawdzą się w każdych warunkach. Ponadto cechują się wysokimi walorami estetycznymi i zróżnicowanym wzornictwem. Mnogość form, kolorów i wzorów sprawia, że znajdziemy doniczkę samonawadniającą, która wpisze się w dowolny styl wnętrzarski czy architektoniczny, a także najbardziej wyszukany gust.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj