Bezpieczeństwo jazdy zależy od wielu różnych czynników, niewątpliwie jednak jednym z kluczowym jest prawidłowy stan oświetlenia, przede wszystkim światłem mijania, drogowych oraz kierunkowskazów. Nieprawidłowe działanie któregoś z tych urządzeń stwarza niebezpieczeństwo nie tylko dla nas, ale również dla innych uczestników ruchu drogowego, szczególnie jeśli prowadzimy ciężarówkę. Jak powinno się wymieniać oświetlenie w takim pojeździe?

Test oświetlenia na początek

Problem z oświetleniem tira polega na tym, że pojazdy tego typu są duże, a przez to ich kierowcy mogą nawet nie zauważyć, że żarówka w którymś ze światem przepaliła się i wymaga wymiany. Dlatego za każdym razem kiedy przejmujemy pojazd oraz po każdej wymianie źródła światła warto przeprowadzić test oświetlenia. Jest to specjalna funkcja, która po uruchomieniu po kolei włącza wszystkie światła w pojeździe, co pozwala nam stwierdzić, czy wszystkie działają prawidłowo. Test obejmuje kilka cykli, podczas których obchodzimy pojazd i sprawdzamy oświetlenie. Do uruchomienia testu pojazd powinien stać na zaciągniętym hamulcu ręcznym i mieć włączony silnik.

Wymieniamy oświetlenie

Po wykonaniu testu i wyłączeniu silnika pojazdu możemy przystąpić do wymiany oświetlenia. Na ogół procedura jest bardzo prosta – omówmy ją na przykładzie świateł mijania, w których ze względu na to, że używane są najintensywniej, najczęściej dochodzi do przepalenia żarówek.

– Najpierw musimy dostać się do tylnej części lampy – wyjaśnia specjalista firmy Rozruch – W tym celu należy otworzyć klapkę, które zazwyczaj znajduje się między stopniami pod drzwiami pojazdu. Za klapką zobaczymy tył lampy oraz mocujące je elementy – mogą to być proste uchwyty, które należy przesunąć, bądź śruby które trzeba odkręcić przy pomocy śrubokręta. W niektórych pojazdach to wystarczy by wyjąć lampę, w innych jednak musimy zdemontować fragment otaczającej ją karoserii – w tym celu również należy ją odkręcić. Po wysunięciu lampy z jej miejsca ukaże nam się jej tył, na których znajduje się kilka klapek – wystarczy je odkręcić lub odblokować, by ukazało nam się gniazdko mocujące żarówkę. Wystarczy teraz ją wyjąć, na jej miejsce wsunąć nową i podłączyć. Po umieszczeniu lampy z powrotem w jej miejscu wystarczy że zamocujemy ją wykonując wszystkie opisane wyżej czynności w odwrotnej kolejności.

Po zakończeniu wymiany należy ponownie uruchomić test oświetlenia, by sprawdzić, czy wymieniona żarówka działa i czy nie pominęliśmy którejś z lamp

Dlaczego warto to wiedzieć?

Wymiana oświetlenie to niezbyt trudna czynność, którą powinien opanować każdy profesjonalny kierowca ciężarówki. Należy pamiętać, że za nieprawidłowo działające oświetlenia mogą spotkać nas kary w postaci pokaźnych mandatów. Wymieniając lampy we własnym zakresie możemy również zaoszczędzić sporo na pomocy serwisowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here