Niepłodność w dzisiejszych czasach coraz częściej jest traktowana jak choroba cywilizacyjna. Niemożność zapłodnienia lub zajścia w ciążę nie jest już rzadką sytuacją, tylko jest stwierdzana u coraz większej ilości pacjentów. Takie problemy są równie często diagnozowane u mężczyzn i u kobiet. W artykule skupimy się jednak na mężczyznach, u których problemy z płodnością mogą być spowodowane przede wszystkim z pogorszeniem stanu wytwarzanego przez nich nasienia, czyli ze zbyt małą liczebnością lub ruchliwością znajdujących się w ejakulacie plemników. Jakie mogą być przyczyny powstania takich problemów?

Jakość nasienia najważniejszym wskaźnikiem męskiej płodności

Jakość nasienia to najważniejszy czynnik, jaki jest brany pod uwagę podczas dokonywania oceny męskiej płodności. Przeprowadzane w trakcie diagnostyki płodności badanie nasienia ma na celu szczegółową analizę najważniejszych jego parametrów w oparciu o aktualne wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia WHO. Na ich podstawie oceniana jest m.in. ilość, jakość oraz aktywność znajdujących się w nasieniu plemników, czyli ich ruchliwość.

W trakcie diagnostyki płodności u mężczyzn w badaniu nasienia oceniane są także objętość i lepkość ejakulatu, ogólna liczba plemników w nasieniu, liczba plemników w 1 ml nasienia czas jego upłynnienia. Istotnym elementem jest również stwierdzenie w nasieniu tzw. aglutynacji, czyli zgrupowania plemników oraz określenie, jaki odsetek znajdujących się w ejakulacie plemników faktycznie się porusza.

Przyczyny pogorszenia jakości ejakulatu – używki, stosowana dieta…

Wiedząc już, jakie parametry nasienia decydują o powstaniu problemów z płodnością, możemy teraz zająć się opisaniem tego, jakie mogą być przyczyny pogorszenia jakości nasienia. Takie pytanie zadaliśmy naszemu rozmówcy, lekarzowi specjaliście z Centrum Leczenie Niepłodności OVIklinika w Warszawie, wskazał nam kilka ważnych rzeczy:

Pogorszenie jakości nasienia może być spowodowane różnymi czynnikami. Wpływ na jakość ejakulatu mogą mieć np. przebyte choroby czy przyjmowane leki, ale nie tylko. Bardzo istotny jest też prowadzony przez pacjenta tryb życia. Np. nieprawidłowo zbilansowana dieta nie pozostaje bez wpływu na organizm mężczyzny. Ma też wpływ na jakość wytwarzanej spermy. Stosowana na co dzień dieta musi dostarczać do organizmu wszystkie niezbędne składniki odżywcze i witaminy. Dieta powinna być bogata w utleniające wodne rodniki antyoksydanty, musi też być źródłem witamin, przede wszystkim C i E oraz jonów cynku, selenu i manganu. Zła dieta nie jest oczywiście jedyną przyczyną pogorszenia stanu nasienia, ale na pewno nie można tego elementu lekceważyć, zwłaszcza że to my sami mamy na niego największy wpływ.

Innym istotnym elementem prowadzonego trybu życia, który może mieć duży wpływ na pogorszenie jakości nasienia są stosowane przez mężczyznę używki. Nałogowe palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, narkotyki, a nawet picie zbyt dużej ilości kawy lub herbaty także mogą być przyczyną tego typu problemów.

Zbyt mała aktywność fizyczna i siedzący tryb życia

Na jakość nasienia może też negatywnie wpływać zbyt mała aktywność fizyczna i prowadzenie raczej siedzącego trybu życia. Ten drugi element może po prostu być przyczyną przegrzewania genitaliów, co także ma zły wpływ na znajdujące się w nasieniu plemniki. O czym nie można zapomnieć, jakość nasienia może być też zależna od tego, jak bardzo stresujący tryb życia się prowadzi. Życie w ciągłym stresie może mieć wpływ na wiele elementów naszego życia, także na naszą płodność.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj