Wędrówki górskie uzależniają. Wychodzisz w góry raz, potem drugi i chcesz więcej. Takie wyprawy pozwalają stanąć oko w oko z naturą, zachłysnąć się świeżym powietrzem i odpocząć od miejskiej dżungli. Są świetnym pomysłem na spędzenie kilku wolnych dni zarówno dla aktywnych wędrowców, jak i osób, które planują wyruszyć na górski szlak po raz pierwszy.

Jak zaplanować wycieczkę w góry?

Kontakt z nietkniętą naturą wcale nie oznacza, że można „na dziko” wyruszyć na spontaniczny trip w góry. Bez względu na wybór szlaku, zawsze należy zacząć od planowania.

Najważniejsze to:

  • Przemyślany cel wyprawy,
  • Opracowany przebieg trasy,
  • Mierzenie sił na zamiary,
  • Sporządzenie listy rzeczy do zabrania,
  • Zapoznanie się z okolicą (choćby na mapie),
  • Określenie warunków atmosferycznych.

Jeśli nie jest to Twój pierwszy wyjazd zapewne planowanie będzie szybkie i w miarę bezproblemowe. Jeśli jednak ostatni raz widziałeś góry na zielonej szkole w podstawówce przyłóż się do opracowania planu nieco bardziej.

Co zabrać ze sobą w góry?

Czas zabrać się za pakowanie bagażu. Wybierając wędrówkę, a nie stacjonarny pobyt w Zakopiańskim kurorcie należy zoptymalizować ilość pakowanych rzeczy. Zawartość powinna być w głównej mierze dostosowana do pory roku- co innego należy spakować na zimowy wypad, a co innego na letnią wędrówkę w pełnym słońcu.

Obowiązkowe rzeczy to:

  • Odzież i obuwie – Trekkingowe buty – wygodne, najlepiej za kostkę, zimą wodoodporne i ciepłe. Odzież na wędrówki górskie musi być wygodna, odprowadzająca wilgoć, funkcjonalna i niekrępująca ruchów. Sprawdzą się wszelkiego rodzaju kieszenie i schowki. Nawet latem warto mieć ze sobą długie spodnie i ciepły polar.
  • Wyposażenie – Latem: czapka z daszkiem i kurtka przeciwdeszczowa. Zimą: raki, kolce, rękawice, czołówka. Okulary przeciwsłoneczne, kijki, scyzoryk, termos, zapalniczka, komin i śpiwór sprawdzą się o każdej porze roku.
  • Prowiant – Jakość i ilość jedzenia zabrana na wędrówki górskie powinna być zależna od długości wyprawy.

Prowiant na górską wędrówkę

Po spakowaniu butów, ubrań i innych niezbędnych rzeczy może okazać się, że na jedzenie pozostało niewiele miejsca. Wybieraj mądrze.

  • Jedzenie

Prowiant na górską wędrówkę powinien być lekki, kaloryczny, pełnowartościowy, zróżnicowany i dostarczający wszystkie niezbędne składniki (makro i mikroelementy), które zapewnią energię na dalszą wędrówkę. Watro wybierać żywność łatwą do przygotowania i z długim terminem przydatności. Doskonale sprawdzi się jedzenie dla sportowców: batony proteinowe, zbożowe, żele energetyczne, gotowe dania, napoje regeneracyjne i białkowe.

  • Picie

Nie ma się co oszukiwać, zabranie dużej ilości wody na długą wycieczkę może być kłopotliwe. Rozwiązaniem są butelki ze specjalnym filtrem – można nalać do nich wodę z górskiego strumienia i przefiltrowaną bezpiecznie pić. Jeśli wędrówki są bardzo długie, warto spakować do plecaka gotowe mieszanki izotoniczne lub izotoniczne kapsułki musujące, które rozpuszczone w wodzie zapewnią szybsze nawodnienie organizmu.

3 propozycje na trekkingowe dania

Jedzenie w trakcie wędrówek górskich nie musi być wcale nudne. Większość kupisz w marketach lub sklepach sprzedających jedzenie dla sportowców.

Przykładowe dania:

  1. Pełnoziarniste pieczywo chrupkie z masłem orzechowym posypane ziarnami
  2. Gotowe dania. Kasze, makarony i ryże z liofilizowanymi warzywami, mięsem i owocami, które wystarczy zalać wrzącą wodą.
  3. Płatki owsiane z odżywką białkową zasypane orzechami i suszonymi owocami.

Przygotowując się do wędrówki postaw na frajdę z podróżowania. Nie musisz od razu kupować produktów z najwyższej półki, ale zadbaj o siebie i komfort dla ciała.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj