Sztuczna inteligencja odmienia oblicze coraz większej liczby branż. Zaczyna wkraczać także do przestrzeni biurowej, gdzie m.in. wspomaga efektywne zarządzanie przestrzenią. W jaki sposób? Poznaj najnowocześniejsze rozwiązania i dowiedz się, jak je wdrożyć w swoim biurze.
Na czym polega efektywne zarządzanie przestrzenią biurową?
Odpowiednie zarządzanie przestrzenią biurową ma zapewnić komfort pracownikom, a także pomóc w zmniejszeniu kosztów. Aby osiągnąć taki efekt, należy przeprowadzić liczne działania koncentrujące się na:
● planowaniu i optymalizacji wykorzystywanej przestrzeni,
● analizie zajętości poszczególnych pomieszczeń i stanowisk,
● zarządzaniu powierzchniami wspólnymi,
● kontroli bezpieczeństwa biura.
Rozplanowanie przestrzeni biurowej powinno skupiać się na ułatwieniu realizacji codziennych zadań. Niezbędne jest więc odpowiednie rozmieszczenie sprzętów, a także śledzenie wykorzystania stanowisk roboczych.
Efektywne zarządzanie przestrzenią biurową jest sporym wyzwaniem w przypadku m.in. hybrydowego modelu pracy. Problemem stają się wtedy niewykorzystane obszary oraz trudność w efektywnej rezerwacji pokoi, a także coraz wyższe koszty operacyjne. Dlatego coraz więcej firm sięga po zaawansowane technologicznie systemy oparte o sztuczną inteligencję.
Korzyści efektywnego planowania i wykorzystania przestrzeni w biurze
Efektywne planowanie przestrzeni biurowej przynosi korzyści zarówno przedsiębiorcom, jak i pracownikom. Najważniejsze zalety, jakie z tego wynikają to:
● optymalne wykorzystanie dostępnych zasobów,
● automatyzacja alokacji przestrzeni,
● większa efektywność pracy,
● poprawienie komfortu pracowników,
● obniżenie kosztów.
Biura są więc nie tylko bardziej komfortowe, ale i zrównoważone. Przy pomocy odpowiednich systemów można lepiej wykorzystać dostępną przestrzeń, co wiąże się z obniżeniem zużycia zasobów, w tym energii. Ma to zatem znaczenie dla ochrony środowiska naturalnego.
Inteligentne planowanie przestrzeni biurowej – na czym to polega?
Najnowocześniejsze systemy do zarządzania biurem w pełni wykorzystują możliwości, jakie daje sztuczna inteligencja, analiza danych oraz Internet Rzeczy (IoT). Jak działają w praktyce? Proces optymalizacji rozpoczyna się od zebrania danych dostarczanych przez specjalne czujniki i sensory. Mogą one m.in. oszacować liczbę osób znajdujących się w pomieszczeniu, analizować zajętość biurek i sal konferencyjnych w czasie rzeczywistym, a także dostarczać dane historyczne. Co dalej dzieje się z pozyskanymi danymi? Zazwyczaj są one przekazywane do platformy chmurowej, a następnie poddawane analizie, informując o np. nieefektywności w układzie biurowym.
Inteligentne sieci mogą współpracować z systemem rezerwacji biurek, aplikacjami kalendarzowymi oraz innymi czujnikami (odpowiadającymi np. za oświetlenie). Kompleksowa analiza sposobu wykorzystania przestrzeni w biurze wykryje dzięki temu nadmierne zużycie zasobów, a także zasygnalizuje kiedy Twoje biuro może potrzebować dodatkowej przestrzeni. Sztuczna inteligencja może też sterować oświetleniem i klimatyzacją, dopasowując ich pracę do liczby osób znajdujących się w biurze.
Jak wdrożyć inteligentne zarządzanie przestrzenią w biurze?
Nowoczesne systemy bazujące na sztucznej inteligencji zbierają i analizują dane w czasie rzeczywistym. To oznacza, że wszystkie elementy sieci (również czujniki) muszą mieć zapewniony stały dostęp do Internetu. Połączenie z Internetem powinno cechować się wysoką stabilnością (bez względu na obciążenie sieci), wysoką prędkością i odpornością na zakłócenia wynikające z warunków atmosferycznych. Dlatego znakomitym wyborem będzie Internet światłowodowy. To najnowocześniejsza technologia dostarczania Internetu, która zapewnia wydajność, stabilność i wysokie prędkości. W przypadku znanego usługodawcy INEA Internet światłowodowy dla firm to nawet 1000 Mb/s oraz możliwość zmiany parametrów w dowolnym momencie trwania umowy (skalowalność).
Internet dla firm, który sprosta wyzwaniom współczesnego biznesu
Sztuczna inteligencja ułatwia zarządzanie biurem, maksymalizując wydajność i minimalizując zmarnowaną przestrzeń. Wdrożenie zaawansowanych systemów wymaga jednak niezawodnego i szybkiego dostępu do Internetu. Decydując się na Internet światłowodowy dla firm INEA zyskujesz szytą na miarę ofertę idealnie dopasowaną do potrzeb firmy. Superszybki Internet w biznesie usprawni pracę w biurze i umożliwi korzystanie z najnowocześniejszych rozwiązań.