Mała czy duża kuchnia, a problem zawsze jest taki sam. Po pierwsze – jak ją umeblować, by była jak najbardziej funkcjonalna? Kupić sprzęt wykonany na wymiar czy prosto ze sklepu – gotowy, w postaci modułów? Zaopatrzyć się w system meblowy, czy samemu próbować dobrać wyposażenie kuchni? A w końcu – gdy wszystko zostanie zatwierdzone – pojawia się pytanie, gdzie najlepiej zamontować szafki wieszane i jak to zrobić?

O szafkach technicznie

Aby dobrać odpowiednio meble do kuchni, trzeba poznać ich kilka ważnych cech. I tak bardzo istotny jest rozmiar. Najpopularniejsza wysokość szafek wieszanych na ścianach kuchennych wynosi 45, 75 lub 90 cm. Odpowiednio do wysokości są również dobrane trzy wymiary szerokości – 30, 45 lub 60 cm. Następny ważny aspekt, który należy wziąć pod uwagę to wysokość, na jakiej należy powiesić szafki kuchenne. Tak więc trzeba wiedzieć, że od dolnej krawędzi mebla do podłogi powinna być odległość nie mniejsza niż 135 i nie większa niż 140 cm. Natomiast odległość pomiędzy dolną krawędzią szafki, a samym blatem kuchennym musi wynieść od minimum 45 do maksymalnie 60 cm. Ważną cechą szafek kuchennych wieszanych są też ich fronty. Dlaczego? Ponieważ od nich zależy sposób montażu większości systemów kuchennych oraz dostosowanie zawiasów, co pozwoli uniknąć komplikacji podczas późniejszej regulacji mebli.

Szafki na wymiar

Wyposażenie wykonane indywidualnie na wymiar ma swoje plusy i minusy. Wybór ten na pewno umożliwia dostęp do nieograniczonej liczby opcji, rozmiarów, kształtów i oryginalnych rozwiązań dla mebli kuchennych oraz doskonałe wykorzystanie dostępnej w pomieszczeniu przestrzeni. Idealnie można także kuchnię dopasować do stylu mieszkania – kolorem, frontami, materiałem wykończeniowym. Idealnie odnajduje się także w nietypowej kuchni i salonowym aneksie.
Ale jest to wybór zdecydowanie droższy.

Meble ze sklepu

Gotowe meble ze sklepu wydają się być najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem problemu. Sklepy meblowe oferują całe systemy mebli kuchennych, które są funkcjonalne, wygodne i estetycznie wykonane, ale tylko w standardowych wymiarach. Takie kuchnie dają wystarczającą przestrzeń użytkową. Musimy się jednak liczyć z tym, że nie zagospodarujemy nimi w pełni przestrzeni kuchennej, a także małej lub bardzo nietypowej i nieustawnej kuchni. Będą więc idealne do standardowych pomieszczeń.

Co więc wybrać? Decyzja nie jest łatwa, aby jednak ją podjąć, należy przede wszystkim określić swoje indywidualne preferencje – jakie mamy pomieszczenie czy przestrzeń do dyspozycji, ile czasu w kuchni będziemy spędzać? Na czym nam zależy – na funkcjonalności, wygodzie czy po prostu ładnych meblach?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj