Kuchnia to najważniejsze pomieszczenie mieszkania – zdecydowanie niejedna osoba podzieli to zdanie. To w kuchni właśnie szykujemy dania dla domowników, pijemy poranną kawę czy czytamy gazetę. Żeby takim pomieszczeniem jednak była należy ją odpowiednio zaplanować. Aranżacja kuchni to nie tylko wybór frontów mebli czy blatu. Warto bowiem wiedzieć, że liczy się funkcjonalność. Mimo to estetyka również jest istotna.

W jaki sposób dobierać meble kuchenne?

Przede wszystkim należy wiedzieć, że meble do kuchni można zakupić gotowe jako całościowy zestaw w formie całościowego zestawu, złożyć z części składowych jakiejś sieciówki meblowej lub zamówić zabudowę kuchenną na wymiar.

Pierwsza propozycja sprawdzi się tylko w przypadku małych mieszkań na wynajem. Przestrzeni roboczej jest bowiem bardzo mało, a jakość pozostawia wiele do życzenia. Jedyne co tutaj jest na plus to cena takiej zabudowy kuchennej i szybkość dostawy oraz montażu.

Jeśli jednak projektujemy kuchnię na własny użytek słuszniejszym rozwiązaniem jest już druga możliwość. Mamy możliwość tutaj bardziej manewrować doborem szafek i barw czy rodzajów frontów. To rozwiązanie nadal jednakże nie jest pozbawiona wad. Musimy dokonywać wyboru z podanych rozmiarów szafek, często więc zostaje niezagospodarowana przestrzeń w kuchni. Co w niewielkiej kuchni robi dużą różnicę. Dodatkowo wybór szafek jest ograniczony, dlatego najczęściej kończy się na dobieraniu AGD pod szafki, zamiast szafek pod wyposażenie. To powoduje następne komplikacje. Jakość takiej zabudowy kuchennej także jest na dość niskim poziomie. Jedyne co można tutaj wymienić jako zaletę, to cena. Choć i w tym wypadku warto się zastanowić, gdyż producentów kuchni na wymiar jest dużo, dlatego może się okazać, że wydając dodatkowo naprawdę niewiele uzyskamy idealną kuchnię.

Dlaczego więc warto wybrać kuchnię na wymiar?

Maksymalne zagospodarowanie powierzchni w kuchni. Meble kuchenne są perfekcyjnie dopasowane do jej wielkości. Producent kuchni na wymiar dopasuje nam ją co do milimetra.
Kontrola nad wielkością i sposobem ustawienia wszystkich elementów. Możliwość wybrania rozmiarów wszystkich zastosowanych szafek, szuflad czy półek. Jest wtedy możliwość wybrania ilości szafek, półek czy szuflad. Jeśli zostanie jakaś przestrzeń możemy dobrać szafkę typu cargo lub dołożyć tam półki.

Zabudowanie urządzeń AGD

producent mebli kuchennychWybierając meble kuchenne na wymiar można bez problemu zabudować cały sprzęt AGD. Nie tylko standardowo lodówkę, pralkę czy zmywarkę. Można stworzyć specjalną szafkę z harmonijkowymi drzwiami, w której schowamy ekspres i cały kawowy zestaw. Takich możliwości jest wiele więcej. Wygląd tych sprzętów często zakłóca spójność estetyczną kuchni. Przechowując je wszystkie w zabudowie kuchennej zyskujemy lekkość, czystość linii i doskonały minimalizm pomieszczenia. Dodatkowo warto podkreślić, że, czym więcej schowanego sprzętu, tym mniej walki z kurzem, który na nich się zbiera.

Wysoka jakość i bezawaryjność

Meble na wymiar cieszą się dobrą sławą. Nie bez powodu. Gdy producent wykonuje nam kuchnię na wymiar bierze pod uwagę nie tylko wielkość powierzchni, ale przede wszystkim zastosowanie i funkcjonalność konkretnych szafek czy szuflad. Decyduje się wtedy między innymi o największym dopuszczalnym obciążeniu danej szuflady, od tego później zależą użyte prowadnice, a w efekcie ich wytrzymałość i właśnie bezawaryjność.

Kuchnia na wymiar to estetyka na miarę naszych potrzeb. Bez znaczenia jest to, czy podoba nam się styl industrialny, loftowy, skandynawski, rustykalny czy może jakiś oryginalny i niepowtarzalny, dobrany pod nas. Kuchnia na wymiar daje nam możliwości doboru wszystkiego. Wybór frontów i korpusów jest standardowy. Na dodatek jednak możemy wybrać szerszy blat, co daje nam głębszą powierzchnię użytkową. Możemy takie meble kuchenne dobrać idealnie pod kolor mieszkania, drzwi, podłogi, czego tylko się zapragnie. Można uzyskać spójność całego domu czy mieszkania.

Meble kuchenne – z jakich materiałów?

Pod uwagę brane są nie tylko kolory, ale i materiał. Można wybrać meble do kuchni z drewna, lub z tańszej płyty MDF. Decyduje się o wykończeniu: w połysku czy w macie. Wybiera się materiał blatu kuchennego. Drewno, płyta, a może granit czy marmur. W rustykalnych kuchniach na wymiar blat wykonuje się często z małych płytek ceramicznych.
I na koniec -meble kuchenne na wymiar to możliwość stworzenia autorskiej, niepowtarzalnej kuchni.

Od czego zależy cena zabudowy kuchni na wymiar?

Na koszt kuchni na wymiar wpływa kilka czynników, jak jakość surowców, z których wykonane są korpusy, fronty czy blaty. Ważny jest także rodzaj pokrycia powierzchni. Aby kuchnia przetrwała lata, warto postawić na wytrzymałe materiały. Przede wszystkim nie warto oszczędzać na mechanizmach kuchennych, takich jak prowadnice czy zawiasy. Blat roboczy jest najbardziej eksploatowaną częścią kuchni, tu też warto postawić na jakość. Następnie liczą się korpusy – to one podtrzymują cały ciężar mebli kuchennych. Na samym końcu są zaś fronty. Wiadomo, że nie ma co iść w najtańsze. Nikt nie chce, aby po kilku latach okleina zaczęła odchodzić. To jest jednak ten element, który spokojnie można wybrać ze średniej półki cenowej, bez znacznego ubytku na jakości. To też jest coś co daje nam zabudowa kuchenna na wymiar zamówiona od producenta. Możemy manipulować kosztami. Do nas należy wybór za co chcemy zapłacić więcej, a za co niekoniecznie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here