Żeby zapewnić bezpieczeństwo użytkownikom zwyżek – podnośników koszowych, ładowarek teleskopowych i innego rodzaju podestów ruchomych – należy je regularnie serwisować. Jeżeli maszyna nie będzie działać prawidłowo, może dojść do uszkodzenia np. systemu awaryjnego opuszczania kosza. Wówczas ryzykuje się zdrowiem i życiem pracowników obsługujących urządzenie oraz będących na platformie. Co ile powinno się przeprowadzać przeglądy zwyżek? I jak dbać o ich stan techniczny na co dzień?

Dobry stan techniczny maszyn to podstawa dosłownie w każdej branży. Nieważne, czy prowadzi się firmę budowlaną, zajmująca się pracami porządkowymi, czy duże gospodarstwo rolne, należy nie tylko pilnować terminów przeglądów, lecz także kontrolować sprzęt bezpośrednio przed jego uruchomieniem. W przypadku podestów ruchomych to operatorzy są odpowiedzialni za ich prawidłowe działanie i to oni powinni każdorazowo sprawdzić stan zwyżek. Sprzęt do pracy na wysokości musi być użytkowany zgodnie z aktualnymi przepisami BHP, które określają, co należy zrobić zanim rozpocznie się pracę.

Codzienna kontrola różnego typu zwyżek

Ładowarki teleskopowe, podnośniki koszowe i inne podesty ruchome trzeba sprawdzić pod kątem poprawności działania panelu sterującego, wyłączników awaryjnych oraz systemu awaryjnego opuszczania maszyny. Operator zazwyczaj kontroluje również czystość konstrukcji podnoszącej, weryfikuje, czy nie doszło do wycieków albo częściowego odkręcenia śrub mocujących, a także ocenia prawidłowość pracy zapadek bezpieczeństwa. Za każdym razem warto również sprawdzić poziom paliwa w baku albo naładowania akumulatora w przypadku pojazdów elektrycznych. Dlaczego to ma znaczenie? Ponieważ nieoczekiwane zatrzymanie zwyżki wynikające ze zbyt małej ilości paliwa może być potencjalnie niebezpieczne dla pracowników, którzy będą przebywali na górze. Zwłaszcza, gdy dojdzie do tego w trakcie trudnego manewru.

zwyzki-podesty-ruchome-01.jpg

Gdzie można kupić lub wynająć różnego rodzaju zwyżki? Sprawdź ofertę międzynarodowej firmy Riwal obecnej na polskim rynku od 2008 roku: https://www.riwal.com/poland/pl-pl

Konserwacja podestów ruchomych

Codzienna kontrola to nie wszystko. Należy także zaplanować i regularnie wykonywać konserwacje podestów ruchomych. W trakcie przeglądów sprawdza się stan techniczny najważniejszych układów, wymienia się konkretne podzespoły, jeśli jest to wymagane i uzupełnia olej oraz inne płyny eksploatacyjne. Najlepiej takie konserwacje przeprowadzać raz na trzy miesiące. Dzięki temu wpływa się zarówno na bezpieczeństwo, jak i na żywotność maszyn. Poza tym im szybciej wykryje się usterki, tym łatwiej, a jednocześnie taniej można będzie je naprawić.

Badania Urzędu Dozoru Technicznego

Oprócz tego zwyżki podlegają kontroli stanu technicznego przeprowadzanej przez specjalistów z Urzędu Dozoru Technicznego (UDT). To UDT raz na 12 miesięcy sprawdza, czy pojazdy są w pełni sprawne i czy mają kompletną dokumentację. Czasami, w przypadku starszych podnośników, zalecają wykonanie dodatkowych przeglądów. Jeśli wykryte zostaną jakiekolwiek nieprawidłowości, konieczne będzie jak najszybsze usunięcie usterek i przejście przez ponowną kontrolę UDT zezwalającą na dalsze korzystanie z maszyny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj