Prowadzenie transakcji handlowych, w których korzysta się z samochodów dostawczych, wymaga odpowiedniego przygotowania. Dotyczy to przede wszystkim samej masy pojazdu oraz towaru, jaki na nim się znajduje. Żeby otrzymać prawidłowe wyniki kluczowe dla samych rozliczeń, konieczne jest korzystanie ze specjalistycznych urządzeń do ważenia samochodów. Sprawdź, dlaczego jest to tak ważne i kiedy takie szacunki są koniecznością.
Jak dopasować urządzenia wagowe do rozliczeń handlowych?
Zależnie od indywidualnego zapotrzebowania możliwe jest dostosowanie parametrów wagi do oczekiwań konkretnej firmy. Szeroki wybór w tym zakresie umożliwia dostosowanie urządzenia do specyfiki konkretnej branży. Na rynku dostępne są między innymi modele, które oprócz ważenia całego pojazdu dokładnie sprawdzają także nacisk na każdej osi samochodu.
Należy pamiętać, że w celu uzyskania prawidłowego wyniku podczas ważenia, na urządzeniu powinien znaleźć się cały pojazd przewożący ładunek (wyjątek stanowi dynamiczne ważenie osi). Kluczowe jest zatem dopasowanie szerokości oraz długości wyposażenia w taki sposób, aby bez przeszkód można było ważyć nawet najdłuższe zestawy – podkreśla specjalista z firmy Tamtron S.A.
Nie bez znaczenia będzie również uwzględnienie masy pojazdu. W przypadku towarów o bardzo dużym ciężarze kluczowe będzie urządzenie, które wytrzyma takie obciążenia.
Dlaczego dobry sprzęt do rozliczeń handlowych w firmie to podstawa?
Kluczowa w działaniu firm handlowych przyjmujących i wysyłających towar jest dbałość o jego dokładne zważenie. Podczas załadunku, w szczególności materiału płynnego lub sypkiego, może dojść do niedowagi, lub przeważenia. Wówczas wysyłające towar przedsiębiorstwo może stracić:
- pieniądze, jeżeli załaduje zbyt dużo towaru,
- wizerunek, jeśli wyśle zbyt małą jego ilość.
Dlatego niezbędne w wyposażeniu przedsiębiorstwa są specjalistyczne urządzenia do ważenia. Te wykorzystywane w rozliczeniach handlowych muszą posiadać odpowiednią legalizację. Każde urządzenie powinno być sprawdzone. Jeżeli wszystko jest w porządku, Urząd Miar je zatwierdza i legalizuje. Sprzęt, który ma odpowiednią dokumentację, otrzymuje plomby zabezpieczające oraz informację o ważności okresu legalizacji.
Jak dokładnie działają wagi samochodowe wykorzystywane w firmach?
Wagi do rozliczeń handlowych działają w ściśle określony sposób. Samochód wjeżdża na urządzenie, a po jego ustabilizowaniu następuje zapis odczytu w systemie. Nowoczesne stanowiska są dodatkowo monitorowane, przez co operator ma wgląd na numery samochodu oraz naczepy, a także osoby przebywające w kabinie. Po rozładowaniu lub załadowaniu ciężarówki wjeżdża ona ponownie na stanowisko wagowe. Ponownie odczytywana jest masa, którą zapisuje się w systemie. Na podstawie wagi wjazdowej oraz wyjazdowej oblicza się ilość towaru przywiezionego lub wywiezionego z firmy. W zależności od nośności wykorzystanej wagi wynik podawany jest z bardzo dużą dokładnością.
Decydując się na ważenie do rozliczeń handlowych, najważniejsza jest inwestycja w wysokiej jakości sprzęt. Przede wszystkim musi on spełniać wszelkie normy oraz otrzymać legalizację, która jest niezaprzeczalnym dowodem na prawidłową kalibrację urządzenia.