Detektory gazowe to urządzenia, które znajdują zastosowanie w wielu różnorodnych branżach. Mają one za zadanie wykrywać podwyższone i obniżone stężenie różnorodnych gazów, gwarantując tym samym możliwość kontrolowania bezpieczeństwa przebywania w danym środowisku. Ze względu na ich rodzaje wyróżnia się natomiast wykrywacze jedno i wielogazowe, które postanowiliśmy porównać w tym artykule.

Działanie detektorów jedno i wielogazowych

Zarówno wykrywacze jedno, jak i wielogazowe swoje działanie opierają na sensorze (detektorze gazu), który w przypadku wykrycia podwyższonego stężenia danego gazu, względem standardowej wartości, alarmują o zagrożeniu.

Ze względu na sposób działania sensory detektorów gazu podzielić można natomiast na:

  • katalityczne,
  • elektromechaniczne,
  • półprzewodnikowe,
  • Ifra-Red (oparte na działaniu podczerwieni).

Same detektory wielogazowe oraz jednogazowe przyjmują najczęściej postać niewielkich urządzeń wyposażonych w wyświetlacze LCD, które obsługiwane są za pomocą przycisków. Dzięki temu ich użytkowanie nie sprawia nikomu problemów, a generowany przez nie pomiar widoczny jest od razu na urządzeniu. 

Dodatkowo mogą być one także wyposażone w moduły Wi-Fi lub Bluetooth wysyłające raporty z pomiarów stężenia gazów do bazy danych. Niekiedy detektory gazów są również kompatybilne z ręcznymi pompami do pobierania próbek powietrza.

Zastosowanie detektorów jedno i wielogazowych 

W zależności od modelu wykrywacze gazu stosowane są w innych warunkach środowiskowych. Modele jednogazowe używane są najczęściej w miejscach, w których zagrożenie zatrucia się toksycznym gazem lub oparami ograniczone jest wyłącznie do jego jednego rodzaju. W zależności od ustawień mogą one wykrywać między innymi takie gazy, jak:

  • CO,
  • H2S,
  • SO2
  • O2
  • NO2.

Z kolei detektory wielogazowe dostępne do kupienia między innymi w firmie oferującej detektory gazowe BW GasAlert — Agpol, stosowane są w środowiskach narażonych na zagrożenia wynikające z jednoczesnego, podwyższonego stężenia, jak sama nazwa wskazuje wielu gazów. Nawet do 6 ich rodzajów, wśród których wyróżnia się między innymi: H2S, CO, Ooraz gazy palne.

Używane są powszechnie między innymi w szybach kopalnianych, kanałach oraz zbiornikach.  Gwarantując pełną ochronę osób korzystających z nich w miejscu pracy, gdyż wyposażone są w alarmy wibracyjne, wizualne oraz dźwiękowe, niepozwalające przeoczyć sytuacji zagrożenia. 

Podsumowując, wykrywacze gazów jedno i wielogazowe różnią się przede wszystkim ilością jednocześnie wykrywanych gazów. Dlatego też ich rodzaj powinien być zawsze dobierany ściśle do warunków środowiskowych oraz możliwych do występowania w nich gazów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here