Ceny nieruchomości zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym rosną. Co roku wiele osób staje przed dylematem kupna czy wynajmu domu? Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Która opcja jest dla nas lepszym rozwiązaniem? Jakie rozwiązania najchętniej wybierają mieszkańcy Warszawy? Jakie rozwiązanie wybrać? Poznajmy ich wady i zalety.

Zalety kupna mieszkania

Wiele osób decyduje się na kupno mieszkania, ponieważ marzą o posiadaniu własnych czterech kątów. W wynajmowanym mieszkaniu trudno jest nam zaaranżować przestrzeń według indywidualnych potrzeb. We własnym mieszkaniu możemy w każdej chwili pomalować ściany, powiesić obrazy czy zmienić meble. Komfort posiadania własnego mieszkania to także wieloletnia inwestycja. Rosnące ceny nieruchomości sprawiają, że nawet jeśli zdecydujemy się na przeprowadzkę w ciągu kilku lat, możemy bez obaw sprzedać lub wynająć nasze mieszkania. Kupując własne mieszkanie, nasza miesięczna opłata obejmuje tylko spółdzielnię mieszkaniową i czynsz za media. Solidny developer Warszawa oferuje szeroką ofertę mieszkań o różnych metrażach i układzie względem stron świata, spełniające potrzeby nawet najbardziej wymagających klientów.

Kupno mieszkania wady

Jeśli decydujemy się na zakup mieszkania i nie kupujemy go w całości, zazwyczaj jesteśmy zmuszeni do zaciągnięcia kredytu hipotecznego. Jednak wymagany wkład własny rośnie z roku na rok. Obecnie jest to co najmniej 20-30% wartości mieszkania w zależności od banku, który wybierzemy. Po zakupie musimy również zapłacić taksę notarialną, czyli prowizję akceptanta banku. Mieszkania na sprzedaż w Warszawie mają powierzchnię 50 m² i średnią cenę od 450 000 do 500 000 zł. Szczegółowa cena uzależniona jest od lokalizacji, stanu mieszkania oraz rozwoju otaczającej infrastruktury. Nie bez znaczenia jest również to, czy mamy do czynienia z mieszkaniami z rynku wtórnego, czy deweloperskimi.

Korzyści z wynajmu

Jedną z dużych zalet wynajmu nieruchomości w porównaniu z kupnem jest to, że nie musisz oszczędzać dużo pieniędzy ani zaciągać kredytu hipotecznego na wiele lat. Dla wielu osób największą zaletą wynajmu jest możliwość szybkiej i łatwej zmiany lokalizacji w przypadku zmiany pracy lub innych czynników, co nie jest takie łatwe we własnym mieszkaniu. Dodatkowo decydując się na wynajem zazwyczaj standaryzujemy na meble i niezbędny sprzęt, dzięki czemu nie musimy na początku wydawać pieniędzy.

Wady najmu mieszkania

Wynajem mieszkania ma też swoje wady. W pierwszej kolejności jesteśmy zobligowani do przestrzegania wcześniej ustalonych z wynajmującym zasad, które obejmują m.in.: zmiany w ustaleniach, posiadanie zwierząt domowych czy liczbę lokatorów. Wynajem mieszkania wiąże się ze znacznymi opłatami miesięcznymi, które w większości obejmują płatności na rzecz właściciela.

Decyzja o kupnie lub wynajmie mieszkania jest bardzo osobistą sprawą i zależy w dużej mierze od Twojej sytuacji życiowej i dochodów. Na wynajem mieszkania często decydują się mieszkańcy Warszawy, którzy nie mają wystarczających oszczędności na pokrycie co najmniej 20% wkładu własnego. Wśród tych, którzy mają spore oszczędności na pokrycie kosztów i zapewniają bufor bezpieczeństwa w postaci kilku tysięcy złotych, częściej decydują się na zakup własnego mieszkania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here