Na rynku są dostępne zbiorniki na paliwo oferowane przez różnych producentów. Z reguły korzystają z nich rolnicy, którzy używają w swoim gospodarstwie różnego typu maszyn. Podstawowym czynnikiem, którym trzeba się kierować przy wyborze zbiornika, jest jakość jego wykonania, dlatego że olej napędowy musi być przechowywany w odpowiednich warunkach. Czy to znaczy, że pojemniki mają być atestowane?

Cechy dobrego zbiornika na paliwo

Dobry zbiornik na paliwo cechuje się wysoką jakością, ale co to oznacza? Musi on być przede wszystkim trwały oraz odporny na działanie różnego rodzaju czynników zewnętrznych. Jego przeznaczeniem jest ochrona oleju napędowego przed wylaniem się oraz przed utratą właściwości.

Zbiornik na paliwo musi być niezawodny i nie powinien wymagać szczególnych zabiegowych konserwujących podczas eksploatacji – dodaje pracownik firmy MiM. Kluczowy jest tutaj materiał wykonania pojemników. Nie może być łatwopalny, musi cechować się dużą wytrzymałością i szczelnością. Przechowywanie oleju napędowego w nieprzeznaczonych do tego pojemnikach jest nie tylko niebezpieczne, ale również niezgodne z przepisami.

Co z atestami?

Wymagane cechy zbiorników na paliwo są określone przez prawo. A zatem tak – pojemniki muszą uzyskać odpowiednie atesty i certyfikaty. Dają one większą gwarancję tego, że przetrwają nawet trudniejsze warunki. Pojemniki atestowane są starannie wykonywane z solidnych materiałów, które zapewniają olejowi odpowiednią ochronę i nie są łatwopalne.

Poza certyfikatami, zbiorniki na paliwo muszą mieć też dodatkowe elementy, takie jak pompa, filtr czy czujnik przecieków. Bez nich produkt nie może być wypuszczony na rynek i sprzedawany. Używanie zwykłych metalowych lub plastikowych beczek czy innych pojemników bez atestów może być ukarane wysoką grzywną. Poza tym, w przypadku zbiorników o pojemności ponad 2500 l konieczne jest uzyskanie pozwolenia. Każdy taki produkt wymaga zgłoszenia do Urzędu Dozoru Technicznego. Trzeba również kontrolować jego stan co dwa lata.

Zbiorniki bez atestów – czy warto ryzykować?

Niektórym może się wydawać, że szukanie specjalnego pojemnika na olej napędowy jest zbyt wymagające, zwłaszcza jeśli ma on ponad 2500 l pojemności i trzeba zająć się dotyczącą go dokumentacją. Ale przechowywanie paliwa w nieprzeznaczonych do tego zbiornikach to nie tylko złamanie prawa – jest to też po prostu niebezpieczne, a przecież nikt nie chce narażać swojego gospodarstwa.

Warto zatem zaopatrzyć się w pojemnik z wymaganymi atestami. Jeśli nie jesteś pewien, jaki produkt kupić, specjaliści z firm oferujących zbiorniki na paliwo na pewno Ci w tym pomogą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj