Odziedziczyłeś rustykalny przesiąknięty wilgocią dom? A może już w takim przebywasz? Jeśli nie wiesz, jak usunąć wilgoć z domu, zapraszamy do skorzystania z naszych porad!
Co jest źródłem zawilgocenia w budynku?
Wśród podstawowych przyczyn pojawiania się jej w domach daje się wskazać:
- niewłaściwą izolację cieplną lub brak docieplenia,
- słabość ochrony przeciwwilgociowej podwalin.
- awaria przepony oddzielającej fundamenty od ścian
- brak wentylacji lub niewystarczająca wymiana powietrza
- nieszczelności dachu
- namakanie ścian wodami deszczowymi
- brak ogrzewania niedogrzanie
Jak przeciwdziałać zawilgoceniu?
Ponad wszystko zawsze należy zlikwidować źródło wilgoci. powodu można przystąpić do usuwania jej ze wiekowego domu. Zawsze jednak będzie się to zbiegało z zabiegami technicznymi i kosztami. Ich poziom korelować będzie z rozmiarem kwestii zawilgocenia oraz stanu technicznego nieruchomości.
Jeżeli źródłem wilgoci jest przeciekający dach, należy go uszczelnić. kiedy borykamy się z zawilgoceniem pochodzącym od ścian, konieczne będzie zamontowanie, oczyszczenie lub wymiana orynnowania i odprowadzenie wody opadowej z dala od domostwa przy użyciu rur spustowych i drenażowych.
Woda pochodząca z ziemi jest problemem wymagającym dużych inwestycji w istniejący dom. niezbędne będzie wyrobienie przekładki poziomej, w postaci tak zwanej „podcinki”, lub nieco droższej, ale prostszej metody – iniekcji mikrokrystalicznej. Słuszne też będzie wyburzenie zastanych podłóg, zrobienie nowych podkładów podpodłogowych, izolacji przeciwwilgociowych i nowych pawimentów. Także w kwestii podwalin może okazać się niezbędne wykonanie wypełnień i sprawienie izolacji.
Bywa, że w starych budynkach wystarczy wykonanie działającej wentylacji i problem nawodnienia, jeśli nie jest dosadnie zaawansowany, powinien zaniknąć.
Po wyeliminowaniu źródła wody (jeśli wiąże się ono z zapleśnieniem i degradacją ścian lub boazerii), należy je skuć i dokonać odkażania z wykorzystaniem środków przeciw pleśniowych i, ewentualnie, napełnienie ozonem.